لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۷

گفتار روز: ايران و سوريه مانع ثبات و پيشرفت در عراق هستند


خشونتهای فرقه ای در عراق ادامه دارد ... با اينهمه زالمای خليلزاد، سفير آمريکا در عراق می گويد وجود حکومت اتحاد ملی در عراق برای آينده کشور اهميت حياتی دارد.

خليلزاد می گويد، يکی از عوامل کليدی در اين معامله مشارکت سنی های عراق در جريانات سياسی است: آقای خليلزاد می گويد:" يک سال پيش سنی های عراق در خارج از جريانات سياسی قرار داشتند و نظرشان نسبت به آمريکا خصمانه بود. اينها انتخابات ژانويه سال ۲۰۰۵ را تحريم کردند ... و در مجمع ملی انتقالی دارای تعداد نمايندگان کافی نبودند. اما امروز ... سنی های عراق در جريانات سياسی مشارکت کامل دارند و تعداد نمايندگان آنها در مجمع ملی متناسب با تعداد جمعيت آنها است. علاوه بر اين سنی های عراق متوجه شده اند که آمريکا يک ميانجی بيطرف است و سعی دارد جوامع عراقی را در اطراف تز با ثبات سازی کشور متحد سازد."

آقای خليلزاد می گويد، تعدادی از کشورهای منطقه نيز که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود، که عربستان سعودی ... کويت ... و امارات متحده عربی از آن جمله اند ... قائل شده اند که تغييرات و تحولاتی که در عراق صورت گرفته است، هميشگی و سودمند است:

آقای خليلزاد می گويد:" تهران در تأمين اسلحه، آموزش و پول برای گروههای افراطی صاحب سهم بوده است و دولت عراق نيز مداوماً نگران اَعمال بی ثبات سازی ايران بوده است."

سفير آمريکا در عراق می افزايد:" ايران بايد تصميم بگيرد که آيا برای هميشه والی الابد مخالف با عراقی با ثبات، نيرومند و دموکراتيک خواهد بود يا خير ..."

سفير آمريکا مؤکداً می گويد:" در صورتيکه ايران بخواهد راه ناسازگاری خود را ادامه دهد ... دولت عراق ... دولت آمريکا ... و ساير دوستان عراق ملزم خواهند بود اقدامات مقتضی را مورد مطالعه قرار دهند تا نگذارند ايران به روشهای بی ثبات سازی خود ادامه دهد."

آقای خليلزاد می گويد، دولت آمريکا هيچ تمايلی ندارد بين عراق و ايران روابط خصمانه ايجاد شود، اما سياست ايران که هدف آن تضعيف حکومت عراق و ايجاد دشواری است، برای دولت آشتی ملی نوری المالکی عراق غير قابل قبول خواهد بود و دولت آمريکا هم از اين نظرِ دولت عراق کاملاً جانبداری می کند.

آقای خليلزاد می گويد: آنچه که در عراق روی می دهد در تحولات و تکامل کل منطقه سرنوشت ساز خواهد بود. بنابر اين آينده عراق برای آينده جهان حياتی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG