لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

ديپلماتهای ١+٥ روز چهارشنبه بررسی ميکنند گفتگوهای خود را ادامه دهند يا خواستار اقدامی تنبيهی عليه رژيم تهران شوند


انتظار می رود اتحاديه اروپا امروز، سه شنبه، به ايران فشار آورد پاسخ خود را به مجموعه مشوق های اقتصادی غرب که در جهت برطرف ساختن بن بست مربوط به برنامه اتمی ايران پيشنهاد گرديده است، اعلام کند.

قرار است خاويه سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا و علی لاريجانی رئيس هيأت مذاکره کننده ايرانی اين موضوع را در گفتگوهای امروز خود در بروکسل مطرح سازند.

اين ديدار يک روز پيش از اجلاس ديپلمات های پنج عضو دائمی شورای امنيت به اضافه آلمان در پاريس صورت می گيرد. اگرايران پاسخ خود را به مجموعه مشوق ها تسليم کرده باشد، ديپلمات های اين شش کشور پاسخ ايران را مورد بررسی قرار خواهند داد. ديپلمات ها همچنين بررسی خواهند کرد که آيا بايد گفتگوهای خود را ادامه دهند و يا خواستار اقدامی تنبيهی عليه تهران شوند.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا و مارگارت بکت وزير امورخارجه بريتانيا روز دوشنبه در واشنگتن به خبرنگاران اظهارداشتند زمان آن فرا رسيده است که ايران به پيشنهاد مشوق های اقتصادی پاسخ دهد.

قدرت های غربی از دولت ايران خواسته اند پاسخ خود را به بسته مشوّق ها پيش از آغاز اجلاس گروه هشت که روز سه شنبه در سن پترزبورگ روسيه برگزار ميشود، ارائه دهد. ايران گفته است که زودتر ازماه اوت پاسخ نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG