لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۴

لاريجانی: مذاکرات درباره برنامه اتمی ايران روندی طولانی خواهد بود


مسئول مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ایران از قدرت های جهانی خواسته است برای پاسخگوئی به مجموعه مشوق های بین المللی فرصت بیشتری به ایران بدهند.

علی لاریجانی این موضوع را روز سه شنبه در پی گفت و گو با خاویه سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل عنوان کرد و گفت ایران برای پرداختن به نگرانی های مربوط به پیشنهاد ها به زمان بیشتری نیاز دارد.

لاریجانی پس از گفت و گوها بی درنگ اظهار داشت مذاکره در باره برنامه اتمی ایران روندی طولانی خواهد بود، و بر امید به پیشرفت در یافتن راهی برای پایان دادن به رویاروئی جاری خط بطلان کشید.

سولانا می گوید او در باره این دیدار با وزیران امور خارجه کشورهای پیشنهاد کننده مشوق ها – آمریکا ، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان – بحث خواهد کرد. قرار است آن مقامات روز چهارشنبه در پاریس تشکیل جلسه دهند و در این مقوله که آیا مذاکره با ایران را دنبال کنند یا خواهان یک اقدام تنبیهی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد بشوند، بحث کنند.

آمریکا می گوید ایران به اندازه کافی فرصت بررسی مجموعه را داشته است. اما جمهوری اسلامی می گوید مجموعه شامل ابهاماتی است که باید روشن شود و تا اواخر مرداد پاسخ نخواهد داد.

در واشنگتن، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا و مارگارت بکت وزیر امور خارجه بریتانیا روز دوشنبه گفتند زمان آن رسیده است که ایران به مشوق ها پاسخ دهد.

XS
SM
MD
LG