لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

ادامه خشونت های فرقه ای در عراق


در عراق، مردان مسلح در حمله ای به یک اتوبوس در یک ناحیه محل سکونت اعراب سنی در بغداد، ۷ تن را کشتند، پیشتر در انفجار اتومبیل های بمب گذاری شده، هشت تن در یک محله شیعه نشین پایتخت جانسپردند.

پلیس می گوید مردان مسلح روز دوشنبه به اتوبوس در "عماریّه" حمله کردند و از جمله یک زن را کشتند. این حمله چند ساعت پس از آن صورت گرفت که بمب هائی در حاشیه محله شهر صدر منفجر شد. انفجار دیگری در مرکز بغداد سه کشته بر جا گذاشت.

حملات امروز جدیدترین رویدادها در موج خشونت فرقه ای است که حدود ۶۰ تن را در روز یکشنبه کشت. سخنگوی کاخ سفید حملات را غیرقابل توجیه و غیر قابل قبول نامید.

در شمال عراق، نوری المالکی نخست وزیر در پارلمان ملی کردستان عراق سخن گفت و عراقی ها را دعوت کرد در پشت سر دولت وحدت ملی کشور متحد شوند. با این حال، در کرکوک، یک بمب انداز انتحاری یک کامیون بمب گذاری شده را در محل دفتر اتحادیه میهنی کردستان عراق را منفجر کرد و سه تن را کشت.

در این میان، وکلای مدافع صدام حسین و هفت متهم دیگر، روز دوشنبه بحث های پایانی در محاکمه آنها را، که به جنایت علیه بشریت متهم هستند، آغاز کردند. صدام حسین در دادگاه حضور نداشت.

وکلای مدافع گفتند آنها محاکمه را تا درخواست هایشان تامین نشده است تحریم خواهند کرد. افزایش تدابیر امنیتی و تحقیق در باره قتل یکی از همتایان آنها در ماه گذشته، از آن جمله است.

XS
SM
MD
LG