لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

فينال جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶


روز یکشنبه جهان تماشاگر بزرگترین رویداد ورزشی خود در خاک آلمان بود... مسابقۀ فینال در صحنه رقابت های جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶.

ملی پوشان ایتالیایی در این مسابقۀ فینال جام جهانی در یکشنبه در شهر برلن آلمان با تیم فرانسه رویارو شدند، که سرانجام جام ازآن ایتالیا شد. دو تیم ملی فوتبال فرانسه و ایتالیا نیمۀ نخست فینال را با نتیجۀ ۱ به ۱ مساوی به پایان بردند. در نیمۀ دوم گلی زده نشد و دو تیم وقت قانونی را با همان نتیجۀ مساوی به اِتمام رساندند و در نتیجه، دو وقت اضافی پانزده دقيقه ای به وقت فینال افزوده شد.

در نیمۀ نخست زیندین زیدان، ستارۀ ۳۴ سالۀ فرانسه، که در ۱۰۸ اُمین بار بازی اش در تیم ملی در زمین بود ـ ضمن اینکه این بازی نهایی او نیز برای تیم آبی پوش کشورش بود، در دقیقۀ هفتم روی ضربۀ پنالتی فرانسه را پیش انداخت... تا آنکه ۱۲ دقیقه پس از آن مارکو ماتراتزی گل تساوی ایتالیا را به ثمر رساند.

زیدان که پیش از جام جهانی امسال از بازی در تیم باشگاهی خود، رئال مادرید، هم بازنشسته شد و در مسابقۀ میان فرانسه و ایتالیا کاپیتن تیم ملی اش بود در جریان وقت اضافی دوم با ماتراتزی به مشاجرۀ لفظی پرداخت و پس از آنکه با سر به سینۀ بازیکن ایتالیایی کوبید از مسابقه و از زمین اخراج شد و تيم فرانسه از آن پس ۱۰ نفره به بازی ادامه داد.

پس از آنکه در وقت اضافی هم گلی بثمر نرسید ضربات پنالتی تعیین کنندۀ فاتح جام جهانی فوتبال شد. در بخش پنالتی آندرئا پیرلو و مارکو ماتراتزی و دانیِل د روسی و الساندرو دل پیرو و فابیو گروسو برای ایتالیا گل زدند ضمن اینکه یکی از بازیکنان فرانسه پنالتی اش را از دست داد و با وجود گل های سیلون ویلتور و اریک اَبیدل و ویلی سنیول برای فرانسه روی ضربات پنالتی ایتالیا با کار بهترش در این بخش فرانسه را شکست داده و به جام جهانی دست یافت.

فابیو کاناوارو کاپیتن تیم ملی ایتالیا بهترین بازیکن مسابقۀ فینال نام گرفت. ایتالیا در تاریخ جام جهانی ۴ بار فاتح آن شده ضمن اینکه فرانسه یک بار و آنهم در سال ۱۹۹۸ در خاک فرانسه برندۀ جام شده است. زیدان یا به قول فرانسویها زیزو در فینال جام جهانی در سال ۱۹۹۸ در مسابقۀ فرانسه با برزیل خود ۲ گل بثمر رساند و فرانسه نهایتاً با نتیجۀ ۳ بر صفر برزیل را با باخت آشنا کرد.

XS
SM
MD
LG