لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۶

تلاشهای ديپلماتيک برای بازگرداندن کره شمالی به مذاکرات شش جانبه


يکی از مقامات بلندپايه آمريکا اظهار اميدواری کرده است که چين بتواند کره شمالی را قانع سازد تا به مذاکرات شش جانبه برای حل بحران برنامه اتمی کره شمالی بازگردد.

نيکلاس برنز، معاون وزارت امور خارجه آمريکا روز يکشنبه در يک مصاحبه راديويی گفت، هيئتی از مقامات بلند پايه چين برای مذاکره با کره شمالی و متقاعد ساختن آن کشور به بازگشت به مذاکرات شش جانبه، عازم کره شمالی هستند.

برنز گفت، در صورت عدم توفيق چين به قانع ساختن کره شمالی، واشنگتن بر موضع خود نسبت به صدور قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد جهت وادار ساختن کره شمالی برای بازگشت به مذاکرات پا فشاری خواهد کرد.

در همين حال، کريستوفر هيل، مدير کل وزارت امور خارجه و فرستاده آمريکا نيز در تلاش جهت دستيابی به يک موضع واحد بين المللی نسبت به آزمايشهای اخير کره شمالی در آسيا به سر می برد. وی در حال حاضر برای ديدار با مقامات ژاپنی در توکيو به سر می برد. ژاپن، خواستار اقدام شورای امنيت سازمان ملل متحد به اعمال تحريم عليه کره شمالی است. اما چين و کره جنوبی مخالف موضع تحريم عليه کره شمالی هستند، زيرا نسبت به کار آيی و مؤثر بودن اقدام تحريم، ترديد دارند.

XS
SM
MD
LG