لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

اسرائيل عمليات نظامی در اطراف شهر غزه را گسترش داده است


اسرائيل با بردن تانک و بولدوزر به حومه شهر غزه، عمليات نظامی را در نوار غزه گسترش
" hspace=2 src="/persian/images/ap_israel_palestinian_gaza_strip_8jul06_eng_1951.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>داده است. اين اقدام بخشی از عمليات نظامی اسرائيل برای متوقف ساختن حملات راکتی فلسطينيان، و وادار ساختن ربايندگان يک سرباز اسرائيلی به آزاد ساختن او توصيف شده است.

امروز همزمان با خروج سربازان اسرائيلی از شمال غزه، و متوجه ساختن عمليات به سوی مناطق جنوبی تر،دولت فلسطينی حماس خواستار آتش بس شد. زد و خورد های دو طرف طی دو هفته گذشته به کشته شدن قريب چهل فلسطينی و يک سرباز اسرائيلی منجر شده است. اسمعيل هانيه نخست وزير دولت فلسطينی حماس امروز با انتشار بيانيه ای مصرا از شبه نظاميان فلسطينی و سربازان اسرائيلی درخواست کرد عمليات نظامی در غزه را متوقف کنند و به آرامش بازگردند. اما يک سخنگوی اسرائيل گفت کشورش درصورتی درخواست آتش بس را می پذيرد که سرباز اسرائيلی آزاد شده باشد، و فلسطينيان شليک راکت به اسرائيل را متوقف کنند.

سربازان اسرائيلی امروز در حومه شهر غزه با بولدوزر در جستجوی تونل هائی بودند که فلسطينيان از آنها برای شليک راکت به اسرائيل استفاده ميکنند. شاهدان امروز از کشته شدن دست کم سه فلسطينی در يک حمله هوائی اسرائيل در نزديکی شهر غزه خبر داده اند.

ترکيه امروز از اسرائيل خواستار توقف در عمليات نظامی در نوار غزه شد. عبدالله گل وزير امور خارجه ترکيه گفت وی از مشاهده کشته شدن اينهمه فلسطينی در حاليکه جامعه بين المللی نيز شاهد آن بوده است، وحشت ميکند .

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد روز جمعه عمليات اسرائيل در غزه را توسل بيش از حد به زور توصيف کرد و خواستار متوقف ساختن اين عمليات شد.

يک وزير کابينه اسرائيل روز جمعه گفت کشورش ممکن است به نشانه حسن نيت با آزادی زندانيان فلسطينی موافقت کند، مشروط بر اينکه نخست ستيزه گران فلسطينی يک سرباز اسرائيلی را که در اسارت دارند آزاد کنند.

به اسارت گرفتن اين سرباز در روز بيست و پنجم ژوئن، عامل بروز خشونت های اخير بوده است. حماس روز جمعه اعلام کرد که سرباز اسير زنده است و با او خوش رفتاری شده است.

XS
SM
MD
LG