لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

توطئه انفجار دريک تونل شهر نيويورک خنثی شد


اف بی آی، روز جمعه از یک توطئه تروریستی که در مراحل اولیه آن کشف و خنثی شده است، خبر داد

. در این توطئه، تروریست ها در نظر داشته اند که با منفجر کردن یکی از تونل های شهر نیویورک که از آبهای رودخانه هادسون می گذرد ، آبهای این رودخانه را به بخش جنوبی منطقه مانهتن سرازیر کنند. ولی کارشناسان امنیتی عقیده دارند که چنین نقشه ای موفق نمی شد زیرا که این منطقه جنوبی بالاتر از سطح آب قرار گرفته است.

دیروز در یک کنفرانس خبری، مارک مرشون معاون اداره آگاهی آمریکا این توطئه را یک امر جدی توصیف کرد. وی اضافه کرد که در طول سال آنها در تعقیب یک گروه طرفدار القاعده بوده اند که تا کنون تعدادی از اعضائ آنرا در سراسر جهان شناسائی کرده اند که برخی از آنها در بازداشت دولت های خارجی هستند.

تا کنون مقامات امنیتی رسمی آمریکا اعلام کرده اند که در این برنامه حداقل هشت نفر مسئولیت اصلی را به عهده داشته اند که هم اکنون سه نفر از آنها در بازداشت در خارج از آمریکا به سر می برند. طبق اعلام اف بی آی هیچ کدام از افراد مظنون تا کنون هرگز در آمریکا نبوده اند.

مایکل برومبرگ، شهردار نیویورک نیز در کنفرانس خبری با معاون اداره اف بی آی گفت که این تهدیدات بسیار جدی هستند و او همکاری بسیار نزدیکی با اف بی آی در بررسی این ماجرا دارد. با اشاره به این که این توطئه در سالگرد انفجار هولناک در لندن کشف می شود، شهردار نیویورک گفت این یک یادآوری دیگری است که در دنیای امروز امنیت ما در هر نقطه ای در جهان در مخاطره است و به همین دلیل ما قابلیت های مراقبتی و نظارتی خود را برای شناسائی چنین تهدید هائی بنا کرده ایم، که شامل فعالیت و قرارگیری بهترین کارآگاهان پلیس نیویورک در شهرهای مختلف در سراسر جهان در کنار اف بی آی است.

مقامات آمریکائی و لبنانی یکی از بازداشت شده گان را فردی به نام عاصم محمود ، تبعه لبنان اعلام کرده اند که طبق گزارش ها به دخالت خود اعتراف کرده است. یک مقام امنیتی لبنان می گوید که طبق اعتراف این شخص، او دستورات اوسامه بن لادن را پیگیری می کرده و این حمله تروریستی برای ماه اکتبر یا نوامبر امسال، یعنی چهار تا پنج ماه آینده، برنامه ریزی شده بود.

XS
SM
MD
LG