لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

اتحاديه اروپا مذاکرات اتمی با ايران را سازنده توصيف کرد


اتحاديه اروپا ميگويد مذاکرات با ايران در باره يک پيشنهاد بين المللی برای حل و فصل روياروئی اتمی با تهران سازنده بوده، و زمينه را برای پاسخ به آن پيشنهاد در دور دوم مذاکرات فراهم ساخته است.

خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا اواخر وقت پنجشنبه در بروکسل با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ملاقات و گفتگو داشت.

سخنگوی سولانا بعدا مذاکرات را، شروعی خوب توصيف کرد و گفت انتظار ميرود تهران بتواند تا سه شنبه آينده پاسخی عمده و اساسی ارائه دهد.

پيشتر لاريجانی به خبرنگاران گفته بود تهران در باره تلاش هائی که برای برطرف ساختن اختلافات بين المللی بر سر برنامه اتمی تهران انجام ميگيرد جدی است.

پرزيدنت بوش امروز در جريان يک کنفرانس خبری در شيکاگو اذعان کرد که در مورد وضع تحريم های تنبيهی عليه تهران اختلاف نظر هائی وجود دارد اما گفت کنفرانس اين ماه سران هشت کشور صنعتی جهان فرصتی برای ابراز عزم قاطع جامعه بين المللی به ايران است که نبايد تسليحات اتمی داشته باشد.

ايران با خواست های جامعه بين المللی برای دادن پاسخی سريع به يک پيشنهاد قدرت های عمده روبروست که ارائه دهنده مشوق هائی به آن کشور در صورت موافقت با تعليق در کار غنی سازی اورانيوم است.

در آنکارا، محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی ايران درک کند که جامعه بين المللی صبر و شکيبائی خود را از دست ميدهد. ايران گفته است تا قبل از نيمه ماه اوت پاسخی نخواهد داد.

آقای البرادعی خواستار حل و فصل اختلاف از طريق مذاکره شد و گفت برای اين مسئله راه حلی نظامی وجود ندارد.

آمريکا و بسياری از متحدان اروپائی آن معتقدند که ايران در تدارک ساختن تسليحات اتمی است. ايران اين اتهام را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG