لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۶

گفتگوی تلفنی بوش با رهبران چين و روسيه درباره آزمايشهای موشکی کره شمالی


پرزیدنت بوش در کوشش برای به وجود آوردن خاستگاهی یکپارچه و افزایش فشار بر کره شمالی، تلفنی با رهبران جهان گفت و گو کرده است.

سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت آقای بوش از هو جینتائو رئیس جمهوری چین به دلیل مخالفت با آزمایش های موشکی کره شمالی سپاسگزاری کرد. آنها در باره اهمیت ترغیب پیونگ یانگ به بازگشت به مذاکرات شش جانبه بحث کردند.

پرزیدنت بوش در این مقوله با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، که خواهان از سرگیری مذاکرات با کره شمالی شده است، نیز بحث کرد. با این حال، سخنگوی کاخ سفید یادآور شد که نباید انتظار داشت قدرت های جهانی در باره چگونگی مقابله با فعالیت های موشکی کره شمالی بسرعت به توافق برسند.

پرزیدنت بوش و نخست وزیر ژاپن با فشار بر اعمال تحریم هائی از سوی سازمان ملل متحد علیه کره شمالی موافقت کرده اند، روسیه مخالف است.

در نیویورک، جان بولتون سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید اکثریت اعضای شورای امنیت از صدور بیانیه تندی در محکوم ساختن آزمایشات موشکی کره شمالی پشتیبانی می کنند.

کره شمالی می گوید آزمایش ها موفقیت آمیز بود و موشک های بیشتری را پرتاب خواهد کرد. اما وزارت دفاع آمریکا می گوید هیچکدام از هفت موشکی که در آزمایش ها پرتاب شدند، تهدیدی برای آمریکا نبودند، و یک موشک دور برد کمتر از یک دقیقه پس از پرتاب از کار افتاد.

XS
SM
MD
LG