لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

رئيس سازمان جهانی تجارت: مذاکرات به مرحله بحرانی رسيده است


پس از اينکه گفتگوهای کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی در ژنو پيرامون کاهش يارانه و تعرفه های گمرکی به نتيجه نرسيد کشورهای عضو این سازمان از رئيس سازمان درخواست کردند که قراردادی برای کاهش موانع تجاری تنظیم و به تصویب برساند.

این درخواست پس از آن اعلام شد که ۵۰ وزیر روز شنبه ژنو را ترک کردند بی آنکه بتوانند قراردادی منعقد کنند و بی آنکه چشم اندازی برای عقد قرارداد در آینده وجود داشته باشد.

ژنرال پاسکال لامی، رئیس سازمان تجارت جهانی گفت گفتگوهای معروف به مذاکرات دوحه که پنج سال پیش برای بالا بردن رشد اقتصادی در جهان و کاهش فقر در کشورهای در حال توسعه آغاز شد اینکه به بحران کشیده شده است. با اینحال، اضافه کرد که به باور اوعقد یک قرارداد تا پایان ماه ژوئیه امکان پذیر است. در پایان ژوئيه ۱۴۹ کشور عضو سازمان جهان تجارت بايد تعهد الزام آوری مبنی بر کاهش عوارض گمرکی و يارانه بدهند.

لامی گفت طی ماه ژوئیه به کشورهای مختلف سفر خواهد کرد تا از دولتهای بزرگ اين تعهد را اخذ کند.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در برابر فشار هایی که برای کاهش یارانه کشاورزی اعمال میشود مقاومت میکنند؛ اما کشورهای در حال توسعه میگویند این عمل آنها را از رقابت در بازار جهان محروم میسازد. کشورهای در حال توسعه میگویند مادام که کشورهای ثروتمند یارانه های کشاورزی را قطع نکرده اند، آنها تعرفه های کالاهای صنعتی را لغو نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG