لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

گفتارروز: سرکوب در ايران


سه سال از زمانی که نيروهای امنيتی ايران زهرا کاظمی خبرنگار عکاس کانادائی ايرانی تبار را دستگير کردند، به زندان اوين بردند، و تا پای مرگ کتک زدند ، می گذرد.

او سرگرم عکسبرداری از تظاهرات ضد دولتی در مقابل زندان بود. تا امروز ، هيچکس مسئول کشتن زهرا کاظمی شناخته نشده و رژيم ايران از تحويل جسد او به پسرش در کانادا خودداری کرده است.

دو ماه پيش، شهروند کانادائی ايرانی تبار ديگری در اوين زندانی شد. او رامين جهانبگلو تئوريسين سياسی است، طرفدار گفت و شنود، دمکراسی و عدم توسل به خشونت که از دسترسی به وکيل مدافع و مشاور حقوقی محروم بوده است.

دولت کانادا، سازمان های بين المللی طرفدار حقوق بشر، و انديشه مندانی از سراسر جهان، وضعيت ناهنجار و گرفتاری او را مورد توجه قرار داده اند.

دولت ايران حاضر نشده است بگويد جهانبگلو چه زمانی آزاد خواهد شد. دوستانش از آن بيم دارند که او ، همانند ديگر زندانيان سياسي، شکنجه می شود تا به اقدامات ساختگی عليه دولت اعتراف کند.

موسوی خوئيني، ايرانی برجسته ديگری است که طرفدارانش مي ترسند ممکن است با خطر روبرو باشد. خوئيني، فعال حقوق بشر و عضو سابق اصلاح طلب پارلمان ايران، در جريان تظاهراتی که در تهران به طرفداری از حقوق برابر برای زنان برپا شده بود، دستگير شد. ماموران امنيتی چماق به دست تظاهرات را با خشونت برهم زدند، و نزديک به ۷۰ نفر دستگير شدند.

گزارش می رسد که همه آنها، به استثنای خوئينی آزاد شده اند.

قرار است دو زن ايرانی طرفدار حقوق بشر، نوشين احمدی خراسانی و پروين اردلان، به دليل دعوت مردم به تظاهرات، به " اقدام عليه امنيت ملي" متهم شوند.

رفتار سرکوبگرانه و بی رحمانه رژيم آخوندی ايران ، خيانتی به مردم ايران است. پرزيدنت بوش اخيرا در باره تاريخ غني، فرهنگ پويا و سهم فراوان آنها در پيشبرد تمدن جهانی سخن گفت: بيش از ۲۵۰۰ سال پيش کوروش کبير ، زمانی که رهبری ملت ايران را بر عهده داشت، يکی از نخستين اعلاميه های حقوق فردی در جهان ، از جمله حق آزادی مذهب و پرستش خداوند را صادر کرد. مردم ايران در گذر قرن ها، به پيشرفت های مهمی در پزشکي، علوم، شعر، فلسفه و زمينه های بی شمار ديگر دست يافته اند.

آقای بوش می گويد رژيم ايران اشتياق و آرمان مردم خود را برای آزادی ناديده می گيرد. ما چشم به روزی داريم که مردم ايران از ثمرات کامل آزادی برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG