لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

گفتار روز: دهمين سالروز انفجار در برج های خبر در عربستان سعودی


از تاريخ انفجار يک کاميون مملو از بمب در مجتمع آپارتمانهای مسکونی موسوم به "برجهای خُبَر" در شهر ظهران در عربستان سعودی ده سال می گذرد.

در اين حادثه نوزده نظامی آمريکايی کشته شدند و صدها آمريکايی و سعودی نيز مجروح گرديدند.

پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا نيز به مناسبت دهمين سال فاجعه"خُبَر" گفت: آنانی که مسئول اين عمل بودند، جمعی تروريست بودند که بر عقيده ما با مأموران ايران همکاری داشتند. پرزيدنت بوش افزود که ايالات متحده آمريکا مصمم است آنانی را که مسئول اين حمله بوده اند بدست عدالت بسپارد.

آندسته از سربازان آمريکايی که در اين حادثه کشته شدند بنا بر دستور سازمان ملل متحد به محل اعزام شده بودند و مأموريت آنان نيز حفظ ناحيه "پرواز ممنوع" در جنوب عراق بود تا به اين وسيله بر طبق مصوبات سال ۱۹۹۱ سازمان ملل متحد از شيعيان عراق در برابر صدام حسين حفاظت به عمل آيد.

در ماه ژوئن سال ۲۰۰۰ ميلادی يک هيئت منصفه فدرال در ايالت ويرجينيا چهارده تروريست حزب اللهی را که متشکل از سيزده تن از اتباع سعودی و يک لبنانی بودند رسماً متهم شناخت. اتهام اين گروه حمله به آپارتمانهای "خُبَر" با حمايت و مديريت مقامات ايرانی بود.

هيچيک از متهمان تا بحال به دستگيری مقامات قضايی در نيامده اند، و بطور کلی عقيده بر اين است که برخی از اعضای اين گروه ممکن است در ايران اقامت گزيده باشند.

حمايت ايران از مرتکبين حمله به آپارتمانهای "خُبَر" تنها عمل ايران در اين حوادث نيست. کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا رژيم روحانيون ايران را " بانک مرکزی تروريسم بين المللي" نامگذاری کرده است. وزارت امور خارجه آمريکا نيز از ايران به عنوان "فعالترين دولت حامی تروريسم" ياد می کند.

تازه ترين گزارش وزارت امور خارجه آمريکا به تشريح حمايتهای دولت ايران از فعاليتهای تروريستی در عراق ... تأمين قابل ملاحظه نيازمنديهای مالی ... آموزش ... و مسلح ساختن حزب الله لبنان و گروههای تروريستی فلسطينی ... باالاخص گروه "حماس"... گروه تروريستی "جهاد اسلامي" ... و گروه "بريگادهای شهدای الاقصي" می پردازد و چگونگی تأمين پناهگاههای لازم را برای اعضای "القاعده" و ساير سازمانهای تروريستی شرح می دهد. فعاليتهای تروريستی رژيم روحانيون در ايران يکی از مهمترين دلائلی است که چرا آمريکا و ساير ملل به اين نتيجه رسيده اند که نبايد به ايران اجازه داد تا به سلاحهای اتمی دست يابد. پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا در اين زمينه می گويد: " فکر اينکه روزی ايران صاحب اسلحه اتمی شود واقعاً فکر وحشتناکی است."

پرزيدنت بوش می گويد، اگر رژيم روحانيون ايران روزی به بمب اتمی دست يابد، آنهنگام در صدد برخواهد تا دنيا را به گروگان بگيرد!!"

XS
SM
MD
LG