لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

گروه هشت از ايران خواستار پاسخی روشن و جدی تا هفته آينده شد


وزيران امور خارجه گروه هشت کشور صنعتی ميگويند از ايران تا هفته ديگر خواستار پاسخی روشن و واقعی هستند که آيا در مذاکرات اتمی شرکت ميکند يا نه.

وزيران که امروز در مسکو جلسه داشتند همچنين از اسرائيل و فلسطينيان خواستند تمامی تدابير ضروری برای آرامش بخشيدن به خشونت جاری در نوار غزه را بکار بگيرند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا از ستيزه گران فلسطينی خواستار توقف در حمله به هدفهای اسرائيلی، و از اسرائيل خواستار خويشتن داری در عمليات جاری نظامی شد.

وزيران امورخارجه متفقا گفتند از اينکه ايران رسما به پيشنهادهای غرب برای مذاکره در باره هدف های اتمی خود پاسخ نداده است ناخشنود اند.

وزيران ميگويند انتظار دارند در ملاقات خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران که برای روز پنجم ژوئيه در نظر گرفته شده است ايران پاسخ رسمی خود را ارائه دهد.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که در نيويورک است، دقايقی بعد گفت پاسخ رسمی ایران زودتر از اواخر مرداد داده نخواهد شد.

دولت های غربی به تهران در صورتيکه غنی سازی اورانيوم را معلق بگذارد و به مذاکرات بازگردد، يک مجموعه تشويقی ارائه داده اند.

جلسه امروز وزيران گروه هشت کشور صنعتی مقدمه تشکيل کنفرانسی از سران اين کشورهاست که قرار است روز پانزدهم ژوئيه در سنت پيترزبورگ روسيه برگزار شود.

XS
SM
MD
LG