لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

سفر کاندوليزا رايس به مسکو پس از ديدار از افغانستان


کاندوليزا رايس وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در جلسه وزیران امور خارجه گروه هشتگانه کشورهای صنعتی، به مسکو رفته است. انتظار می رود دستور کار جلسه روز پنجشنبه شامل پیشنهاداتی برای جلب موافقت ایران با متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و از سرگیری مذاکره برای کاهش نگرانی های غرب از بلند پروازی های اتمی ایران، باشد.

رهبران روسیه گفته اند آنها همچنین می خواهند در جلسه دو روزه رهبران هفت کشور در سنت پیترزبورگ در ۲۴ تیر، بر انرژی و امنیت آن نیز تاکید شود. افزون بر این، انتظار می رود مقامات روسیه روز پنجشنبه نگرانی خود را از کشته شدن چهار گروگان روسی در عراق ابراز دارند.

خانم رايس، امروز پس از ديداری که در کابل با حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان داشت با خبرنگاران صحبت کرد .وزير امور خارجه آمريکا پشتيبانی آمريکا از افغانستان را مورد تاکيد قرار داده است و گفت دشمنان افغانستان موفق نخواهند شد.

وی حکمرانان مخلوع طالبان را دشمنان جهان ناميد. وزير امور خارجه آمريکا گفت طالبان تاکتيک های خود را عوض کرده است و جامعه بين المللی نيز اکنون برای پيروزی استراتژيهای جديدی را بررسی ميکند.

خانم رايس بعدا در يک مصاحبه اختصاصی با بخش پشتوی صدای آمريکا گفت خشونت جاری در افغانستان به آن حد اهميت ندارد که جهان اکنون در بازسازی افغانستان مشارکت ميکند.

خانم رايس گفت نيروهای امنيتی افغانستان برای نبرد با شورشيان در جنوب تعليم ديده اند و بزودی نفراتی جديد اعزام خواهند شد.

خانم رايس گفت در جريان مذاکرات با پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان آقای مشرف به مخفی شدن عوامل تروريست در آن کشور اذعان کرد، اما به وی اطمينان داده است که پاکستان در مبارزه با اين عوامل جدی است.

XS
SM
MD
LG