لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

گفتار روز: آمريکا، حضور سعيد مرتضوی در شورای حقوق بشر را "اسفناک" می داند


ايالات متحده آمريکا در زمينه مخالفت با حضور سعيد مرتضوی در اجلاس افتتاحيه شورای جديد حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو به کشور کانادا و ديگر سازمانهای هوادار حقوق بشر پيوست.

سعيد مرتضوي، دادستان عمومی تهران است. از جمله اتهاماتی که به او وارد شده است ضرب و شتم زهرا کاظمی روزنامه نگارکانادايی ايرانی تبار در سال۲۰۰۳ وکشته شدن او است.

تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در اين باره ميگويد: " ترديدی نيست که شرکت ِ آدمی از اين دست، يعنی کسی که تحقيقات خود دولت ايران در دو مورد، او را مسئول دستگيری و بازداشت غير قانونی روزنامه نگار کانادايی تشخيص داده است، در چنين اجلاسی نامناسب و بيمورد است. آقای مرتضوی کسی است که در سرکوب آزادی رسانه ها و روزنامه نگاران ايران يد طولايی دارد ."

استفن هارپر نخست وزير کانادا گفته است: " جامعه جهانی بايد با استفاده از همه امکانات قانونی اين فرد را بازداشت کند و بدست عدالت بسپارد."

"فرانسوا بوگن گُو"، رئيس "سازمان گزارشگران بدون مرز" شعبه کانادا حضور آقای مرتضوی را در اجلاس شورای حقوق بشر "مطلقاً غيرقابل قبول" ميداند و ميگويد: " ما در انتظار آنيم که سازمان ملل متحد محکوميت مرتضوی را در کانادا به رسميت بشناسد و نسبت به آن اقدام لازم را انجام دهد."

عيسی سحر خيز، يکی از فعالان آزادی مطبوعات در ايران نيز ميگويد اعزام آقای مرتضوی به عنوان عضو هيأت نمايندگی ايران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد "توهين به ملت ايران است؛" و اعتبار اين شورا را خدشه دار ميسازد.

تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه ميگويد: صِرف ِ حضور آقای مرتضوی در اجلاس ژنو " نمايانگر آن است که ايران نسبت به جنبه های بنيادين حقوق بشر، که به باور ما شورای حقوق بشر بايد از آنها حمايت و دفاع کند، بی اعتنا است."

XS
SM
MD
LG