لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

برنامه مالکی برای آشتی ملی درعراق


نوری ال مالکی نخست وزير عراق برنامه ای را برای آشتی به پارلمان ارائه داده است که هدف آن تخفيف خشونت در آن کشور است.

آقای مالکی امروز، يکشنبه، به قانونگزاران گفت عفو آنهائی که در اقدامات جنائی و تروريستی شرکت نداشته اند جزو اين برنامه است.

در جلسه به جدولی زمانی برای خروج نيروهای تحت رهبری آمريکا اشاره ای نشد. اما روزنامه نيويورک تايمز امروز گزارش داد که فرمانده ارشد آمريکائی در عراق کاهشی عمده را در نيروهای آمريکائی تا آخر سال آينده پيش بينی کرده است و نخستين مرحله اين کاهش سپتامبر امسال اجرا ميشود.

اين روزنامه به نقل از مقامات ميگويد ژنرال جورج کيسی برنامه ای را تدارک می بيند که شمار تيپ های رزمی آمريکائی را در عراق از چهارده به پنج يا شش کاهش دهد.

امروز در يک روز ديگر خشونت بار، بمبی که در يک اتوموبيل کارگذاشته شده بود، در مقابل دفتر مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق در نزديکی موصل منفجر شد و دو نفر را کشت. شورشيان نيز در حملاتی که در بغداد انجام دادند شش نفر را کشتند. در همين حال نيروهای آمريکائی از کشته شدن يک شورشی و دستگيری پنج شورشی در حملاتی در جنوب بغداد خبر دادند.

امروز همچنين يک گروه شورشی مرتبط با القاعده با انتشار اطلاعيه ای در يک سايت اينترنت گفت چهار کارمند سفارت روسيه را که در اوايل اين ماه در بغداد ربوده شده بودند، کشته است. اين گروه که خروج روسيه از چچن را خواستار شده بود تصاويری از کشتن دست کم دو نفر از گروگان ها راهم در سايت منعکس ساخته است.

XS
SM
MD
LG