لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

تجليل بوش ازقيام پنجاه سال پيش مجارستانی ها عليه سلطه شوروی کمونيست


پرزيدنت بوش امروز در بوداپست، از قيام شجاعانه پنجاه سال پيش مجارستانی ها عليه سلطه شوروی کمونيست تجليل کرد.پرزيدنت بوش گفت گرچه تانک ها و سربازان شوروی قيام۱۹۵۶ را سرکوب کردند، اما مردم مجارستان قدرت و خواست خود را برای آزاد بودن به دنيا نشان دادند.

مجارستان، در اواخر دهه ۱۹۸۰، چند ماه پس از آنکه جورج بوش پدر از بوداپست ديدن کرد،سيستمی دموکراتيک را جايگزين حکمرانی کمونيستی کرد.

امروز لازلو سوليوم رئيس جمهوری مجارستان در بوداپست به گرمی از پرزيدنت بوش و همسرش، لورا، استقبال کرد. وی قول داد در تلاش برای مبارزه جهانی با تروريسم در کنار آمريکا باشد، اما در عين حال تاکيد کرد که در جريان اين تلاش بايد به حقوق بشر نيز احترام گذاشته شود.

پرزيدنت بوش در آئينی ويژه با نثار تاج گل بر بنای يادبود مجارستانی هائی که در قيام پنجاه سال پيش کشته شدند، از آنان تجليل کرد.

نقطه اوج ديدار کوتاه پرزيدنت بوش از بوداپست، اواخر وقت امروز، ودر جريان يک سخنرانی بود که وی در باره آزادی و دموکراسی در منطقه ای که سالها در سلطه شوری بود، ايرادکرد .

پرزيدنت بوش گفت ميهن پرستان مجارستانی بی اعتنا به يک امپراطوری، خواستار پايان گرفتن ديکتاتوری، برگزاریانتخابات آزاد و قطع سانسور شدند و گرچه دوازده روز بعد ازارائه اين خواست ها مسکو با شقاوت قيام آنها را سرکوب کرد، اما اکنون پس از گذشت پنجاه سال مجارستانی ها توانسته اند الهام بخش انسان هائی باشند که به آزادی احترام ميگذارند.

مقامات کاخ سفيد پيشتر گفته بودندمنظور از پيام پرزيدنت بوش ملامت و سرزنش کردن ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه نيست که ماه آينده ميزبان کنفرانس سران قدرت های صنعتی جهان خواهد بود.

پرزيدنت بوش از مجارستان به عنوان يک عضو با ارزش ناتو ياد کرد و نقش آن کشور را در ايجاد دموکراسی در کشورهای بالکان، افغانستان و عراق ستود.

پرزيدنت بوش روز چهارشنبه برای مذاکره با رهبران اتحاديه اروپا در وين اتريش بود.

XS
SM
MD
LG