لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۵

ايتاليا ميگويد تصور نميکند ايران به توليد تسليحات اتمی نزديک شده باشد


ماسيمو دالما وزير امورخارجه ايتاليا ميگويد فکر نميکند ايران در آستانه توليد تسليحات اتمی باشد.

آقای دالما اين نظر را امروز در جريان مصاحبه با يک تلويزيون ايتاليائی،و به فاصله يک روز پس از ملاقاتی که با همتای ايرانی اش منوچهر متکی برای مذاکره در باره مشوّق های غرب در صورت تعليق فعاليت های حساس اتمی توسط ايران داشت، مطرح ساخت.

آقای متکی ميگويد روز ششم ژوئن، هنگامی که هاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا مجموعه مشوقّ ها را به مقامات ايرانی در تهران ارائه داد، برای پاسخ دادن به آن، مهلتی مورد توافق قرار نگرفت.

پرزيدنت بوش روز چهارشنبه برنامه ايران برای پاسخ دادن به مشوّق ها در اواخر ماه اوت را ، زمانی بيش از حد طولانی برای جواب دادن به يک پيشنهاد توصيف کرد. پرزيدنت بوش گفت ايران برای تحليل و بررسی معامله ای به گفته او معقول، نبايد چنين وقتی طولانی را صرف کند. پرزيدنت بوش در وين صحبت ميکرد که صحنه مذاکرات يک روزه او با رهبران اتحاديه اروپا در باره ايران و مسائل ديگر بود.

پرزيدنت بوش گفت قدرت های جهان در تلاش برای جلوگيری از توليد تسليحات اتمی توسط ايران يکپارچه اند. وی قول داد در صورتيکه ايران نخست در مورد تعليق غنی سازی اورانيوم اقدام کند، آمريکا به مذاکرات بين المللی در باره مسئله ملحق شود.

آمريکا و اروپا معتقدند ايران در تلاش توليد تسليحات اتمی است. تهران چنين اتهامی را تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG