لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

ژاپن چند کشتی و هواپيما را برای زير نظر گرفتن تحرکات کره شمالی به حرکت درآورد


ژاپن چند کشتی و هواپيما را برای زير نظر گرفتن تحرکات کره شمالی در پی نگرانی های مربوط به تدارک آزمايش موشک دوربُرد توسط آن کشور، به حرکت در آورده است.

امروز پنجشنبه فوکوشيرو نوکاگا رئيس آژانس دفاعی ژاپن تأييد کرد که توکيو عمليات تجسسی خود را درمورد رويدادهای مرتبط به کره شمالی، انجام ميدهد.

در تصاوير جديد ماهواره ای بنظر ميرسد کره شمالی برای پرتاب يک موشک قادر به رسيدن به خاک امريکا، آماده ميشود.

ياسوهيسا شيوزاکی معاون ارشد وزير خارجه ژاپن ميگويد ژاپن در حال حاضر هيچگونه اطلاعاتی دال بر اينکه پيونگ يانگ دارای تکنولوژی ای که قادر باشد اندازه کلاهک هسته ای برای حمل بر روی موشک را به حداقل برساند، در دست ندارد.

در عين حال چين اعلام کرد در مورد امکان آزمايش موشکی توسط کره شمالی "بسيار نگران" است و از همه طرف های ذيربط درخواست کوشش بيشتر برای حل و فصل مسأله را کرد.

جان بولتن سفير آمريکا در سازمان ملل گفت پرتاب موشک توسط پيونگ يانگ بويژه اگر بر فراز حريم ژاپن انجام شود، چيزی نيست که آمريکا بتواند بپذيرد.

آخرين آزمايش موشک دوربرد کره شمالی در سال ١٩٩٨ از روی ژاپن رد شد و در اقيانوس آرام فرود آمد.

اين کشور منزوی کمونيستی در سال گذشته اعلام کرد سلاح های اتمی توليد کرده است ولُيکن از سال ۱۹۹۹ تاکنون داوطلبانه آزمايش موشکی را به حال تعليق درآورده است.

آمريکا پيشنهادی از سوی يک ديپلومات کره شمالی را که برای مذاکرات مستقيم با پيونگ يانگ در باره مسأله موشکی بود، رد کرد. مقامات آمريکائی ميگويند هرگونه گفت و شنودی با پيونگ يانگ بايستی در چارچوب مذاکرات شش جانبه خلع سلاح که از ماه نوامبر متوقف شده است، انجام شود.

XS
SM
MD
LG