لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

بوش: دنيا نميخواهدايران سلاح اتمی داشته باشد


پرزيدنت بوش ميگويد قدرت های عمده جهان در هدف جلوگيری از توليد تسليحات اتمی توسط ايران يکپارچه اند.

پرزيدنت بوش گفت اين قدرت ها اکنون بايد برای متقاعد ساختن ايران به انصراف از جاه طلبی های اتمی خود، جبهه ديپلوماتيک مشترکی را عرضه کنند.

پرزيدنت بوش گفت آمريکا حاضر است به مذاکرات بين المللی در اين باره ملحق شود، مشروط بر اينکه نخست، ايران به تعليق غنی سازی اورانيوم اقدام کند.

پرزيدنت بوش در وين در پی ملاقات با رهبران اتحاديه اروپا صحبت ميکرد که مذاکراتی يک روزه را در باره ايران و مسائل ديگر در دستور کار خود دارند.

پيشتر محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران گفته بود کشورش رسما در اواسط ماه اوت به محموعه مشوّق های پيشنهادی غرب برای تعليق در برنامه های حساس اتمی و بازگشت به مذاکرات پاسخ خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت مدتی که ایران برای پاسخگوئی به پیشنهاد مشوق های غرب تعیین کرده بسیار طولانی است و اظهار داشت نباید تجزیه و تحلیل آنچه او آنرا معامله ای منطقی نامید، چنین به درازا بکشد.

در همين حال سازمان کنفرانس اسلامی در جلسه خود در باکوی آذربايجان امروز با انتشار اعلاميه ای از ايران خواستار بازگشت به مذاکرات بدون هيچ گونه پيش شرطی شد . اين سازمان پنجاه و هفت عضوی ميگويد مسئله فقط می تواند از طريق مذاکرات حل و فصل شود .

آمريکا و اروپا معتقدند که ايران سعی ميکند تسليحات اتمی توليد کند. اما ايران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG