لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

کيم دای جونگ رئيس جمهوری سابق کره جنوبی سفر خود به کره شمالی را لغو کرد


کيم دای جونگ رئيس جمهوری سابق کره جنوبی سفر خود به کره شمالی را بخاطر نگرانی های بين المللی درباره احتمال پرتاب موشک دوربُرد توسط اين کشور کمونيستی، لغو کرد.

امروز چهارشنبه يکی از دستياران آقای کيم گفت بحران موشکی انجام برنامه ملاقات اين برنده جايزه نوبل را با کيم جونگ لی رهبر کره شمالی که برای هفته آينده برنامه ريزی شده بود، غير ممکن کرده است (آقای کيم بخاطر کوششهای خود برای حل و فصل اختلافات بين دو کره در سال ٢٠٠٠ برنده جايزه نوبل شد.)

در روزهای اخير توجه جهانيان بر روی گزارشات مبنی بر تدارک کره شمالی برای پرتاب کردن موشک دوربُرد، متمرکز بوده است. پيونگ يانگ ميگويد که حق انجام آزمايش و توسعه موشکهای بالستيک را دارد، وليکن بغير از اين اعلام مواضع درباره برنامه خود مسکوت بوده است.

مقامات عاليرتبه آمريکا ميگويند بنظر ميرسد که کره شمالی تدارک پرتاب موشکی را آغاز کرده است وليکن شواهد قطعی درباره اينکه چه زمانی موشک به آسمان پرتاب شود، در دست نيست.

مقامات دفاعی آمريکا ميگويند که وضعيت بوجود آمده در ارتباط با کره شمالی را از نزديک دنبال کرده و گام هائی برای افزايش آمادگی يک سيستم دفاع موشکی محدود که هنوز فعال نشده است، برداشته اند.

سفير آمريکا در ژاپن ميگويد پنتاگون نسبت به گذشته امکانات بيشتری را برای رد يابی و پاسخ به پرتاب موشک از طرف کره شمالی، در اختيار دارد.

XS
SM
MD
LG