لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

بحث های کنگره آمريکا درباره عراق و جستجو برای دو سرباز ربوده شده آمريکائی


دمکرات های اپوزيسيون درکنگره آمريکا طرح قطعنامه ای را ارائه داده اند که از پرزيدنت بوش می خواهد خارج ساختن نيروهای آمريکا را ازعراق تا پيش ازپايان سال ٢٠٠٦، آغاز کند.

انتظار می رود که سنای آمريکا بحث اين موضوع را در جلسه امروز خود آغاز کند. سناتور کارل لوين که به تهيه پيش نويس اين قطعنامه غيرالزامی کمک کرده است، می گويد زمان آن فرا رسيده است که به عراقی ها اعلام شود که پوشش امنيتی آمريکا هميشگی نيست.

بيل فريست رهبراکثريت مجلس سنا با انتقاد از قطعنامه، دمکرات ها را متهم می سازد که استراتژی آن ها امنيت ملی آمريکا را تهديد می کند و مخاطرات غيرقابل قبولی برای آمريکائيان به وجود می آورد.

انتظارنمی رود که قطعنامه ٥١ درصد آرا را که حد نصاب لازم برای الحاق به يک لايحه دفاعی است، تحصيل کند.

قانونگذاران مجلس نمايندگان آمريکا هفته گذشته با تعيين موعد مشخصی برای خروج نيروهای آمريکا ازعراق مخالفت کردند.

از سوی ديگر در عراق ده ها هزار تن از نيروهای آمريکا و عراق و ماموران پليس جستجوی گسترده ای را برای يافتن دو سرباز آمريکائی که يک گروه شورشی مدعی ربودن آن ها شده است، آغازکرده اند.

ارتش آمريکا در عراق می گويد برای پيدا کردن اين دو سرباز که وضعيت آن ها نامعلوم اعلام شده است، در حال استفاده ازنيروهای هوائی، دريائی و زمينی است.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا می گويد ناپديد شدن اين دو سرباز، مايه کمال نگرانی مقامات آمريکائی است.

يک گروه شورشی مرتبط با القاعده درعراق، روز دوشنبه در يک جايگاه اينترنتی ادعا کرد اين دو سرباز را که از زمان حمله ای در جنوب بغداد در روز جمعه مفقود شده اند، ربوده است. گروه که خود را مجاهدين شورا می نامد، هيچ دليلی بر صحت ادعای خود ارائه نداده است و مقامات آمريکا می گويند ادعای آن ها قابل تأييد نيست.

در رويدادی ديگر ارتش آمريکا در عراق می گويد سه سرباز آمريکائی در ارتباط با مرگ سه مرد عراقی زندانی درماه گذشته متهم اعلام شده اند.

دراعلاميه ارتش آمريکا آمده است اين سه سرباز به ارتکاب قتل، اقدام به قتل، توطئه، توسل به تهديد و کار شکنی در اجرای عدالت متهم شده اند. در اعلاميه ارتش آمريکا همچنين آمده است سه زندانی عراقی در جريان عملياتی در استان صلاح الدين در عراق در نهم ماه مه در گذشتند.

اين سه سرباز متهم هم اکنون دوران حبس پيش از محاکمه خود را می گذرانند و به انتظار آغاز محاکمه هستند تا روشن شود آيا مدارک کافی برای ارجاع پرونده آن ها به دادگاه نظامی وجود دارد يا نه

در رويدادی ديگر، دادستانان عراق خواستار آن شدند که صدام حسين رهبر پيشين عراق و دو تن ازاعضای رژيم وی به جرم قتل ١٤٨ شيعی به اعدام محکوم شوند.

در خبری ديگری نوری المالکی نخست وزير عراق می گويد نيروهای عراق ماه آينده امنيت استان "المثنی" را از نيروهای ائتلاف تحويل خواهند گرفت.

وزير دفاع بريتانيا گفت طرح امنيتی جديدی برای شهر بصره تهيه می شود، هدف اين است که در آنجا نيز امنيت سرانجام به نيروهای عراقی واگذار شود.

XS
SM
MD
LG