لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

مراسم گشايش شورای جديد حقوق بشر سازمان ملل متحد


تشکيلات جديد حقوق بشر سازمان ملل متحد با اين انتظار که بتواند در نظارت و اجرای حقوق بشر بهتر و موثر تر از تشکيلات بی اعتبار شده قبلی عملی کند جلسه افتتاحيه خود را امروز در ژنو آغاز کرد.

امروز دوشنبه کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد به اجلاس آغازين شورای جديد در ژنو گفت که چشم های مردم جهان بويژه قربانيان نقض حقوق بشر به اين شورا دوخته شده است.

کميسون منحل شده حقوق بشر بشدت مورد انتقاد قرار گرفته بود زيرا کشورهائی که کارنامه های بدی در مورد مراعات حقوق بشر داشتند از عضويت خود در آن برای جلوگيری از توبيخ يکديگر سوء استفاده ميکردند.

جلسات افتتاحيه شورای جديد حقوق بشر ، که چهل و هفت کشور در آن عضويت دارند، از امروز تا۳۰ روز ژوئن دائر خواهد بود و توجه خود را بيشتر به برنامه ريزی برای اقدامات آينده معطوف خواهد کرد.

آمريکا داوطلب عضويت در شورای جديد نشد. در حقيقت آمريکا عليه تشکيل شورای جديد نيز رای داد چرا که به حضور کشورهائی که بگفته واشنگتن حقوق اتباع خود را نقض ميکنند، اعتراض داشت.

منشور شورای جديد ميگويد هر عضوی که معلوم شود منظماً حقوق اتباع خود را نقض ميکند، با رأی دو سوم اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد از شورا کنار گذاشته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG