لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

شورای جديد حقوق بشر سازمان ملل متحد آغاز بکار ميکند


تشکيلات جديد حقوق بشر سازمان ملل متحد، با اين انتظار که بتواند در نظارت و اجرای حقوق بشر بهتر و موثر تر از تشکيلات بی اعتبار شده قبلی عملی کند، جلسات افتتاحيه خود را از روز دوشنبه در ژنو تشکيل ميدهد.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد که خواستار تعويض کميسيون سابق حقوق بشر بود، قراراست مراسم گشايش شورای جديد را برگزار کند.

کميسون منحل شده حقوق بشر بشدت مورد انتقاد قرار گرفته بود زيرا کشورهائی که کارنامه های بدی در مورد مراعات حقوق بشر داشتند، از عضويت خود در آن برای جلوگيری از سرزنش يکديگر سوء استفاده ميکردند.

جلسات افتتاحيه شورای جديد حقوق بشر ، که چهل و هفت کشور در آن عضويت دارند، از نوزدهم تا سی ام ژوئن دائر خواهد بود، و توجه خود را بيشتر به برنامه ريزی برای اقدامات آينده معطوف خواهد کرد.

آمريکا داوطلب عضويت در شورای جديد نشد. در حقيقت آمريکا عليه تشکيل شورای جديد نيز رای داد، زيرا معتقد است بعضی کشورهائی که حقوق اتباع خود را نقض ميکنند، کماکان در شورا حضور دارند.

منشور شورای جديد ميگويد هر عضوی که معلوم شود منظما حقوق اتباع خود را نقض ميکند، با رای دو سوم اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد از شورا کنار گذاشته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG