لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

احمدی نژاد مشوّق های بين المللی را گامی به پيش در حل اختلاف اتمی دانست 


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ميگويد مجموعه مشوّق های بين المللی ارائه شده در مورد تعليق در برنامه تهران برای غنی سازی اورانيوم "گامی به پيش" در جهت برطرف ساختن اختلاف اتمی است.

آقای احمدی نژاد امروز، جمعه، در شانگهای چين گفت از دولت خود خواسته است پيشنهاد را به دقت بررسی کند. وی گفت به اين پيشنهاد در موقع مقتضی و در چارچوب منافع بين المللی ايران پاسخ داده خواهد شد.

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، بعلاوه آلمان، مشوّق هائی را در امور اقتصادی و زمينه های ديگر تدارک ديده اند، مشروط بر آنکه ايران غنی سازی اورانيوم را معلّق کند، و مذاکرات اتمی با غرب را از سر بگيرد.

آقای احمدی نژاد که به عنوان ناظر در کنفرانس سران سازمان همکاری شانگهای شرکت داشت، با همتايان روس و چينی خود نيز ملاقات کرد.

چين و روسيه از ايران خواسته اند مشوّق ها را بپذيرد. اما هر دو کشور ميگويند با توسل به تهديد در مورد وضع تحريم های تنبيهی برای وادار ساختن ايران به دست برداشتن از فعاليت های حساس اتمی خود نيز مخالف اند.

غرب به ايران در مورد تلاش برای توليد تسليحات اتمی ظنين است. ايران اين اتهام را رد ميکند.

گزارشهای اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد ايران به ممانعت از بازرسی از تاسيسات اتمی خود ادامه ميدهد. بازرسی ها می تواند شک و ترديد هائی را که در باره ماهيت برنامه اتمی ايران بوجود آمده است برطرف کند.

XS
SM
MD
LG