لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۰

گفتار روز: واشنگتن در انتظار پاسخ رسمی ايران


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران مشوق های تجاری و سياسی را که آلمان، فرانسه، بريتانيا، آمريکا، روسيه و چين برای متوقف ساختن برنامه اتمی ايران پيشنهاد کرده اند، " گامی مثبت" ناميده است و می گويد دولت او آنرا به دقت بررسی خواهد کرد.

اما آقای احمدی نژاد زمانی را که ايران پاسخ خواهد داد مشخص نساخته است.

اندکی پس از آْن که خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا مجموعه مشوق را به ايران ارائه داد، پرزيدنت بوش گفت مهلت ايران برای دادن پاسخ محدود است: چند هفته نه چند ماه.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد آمريکا در انتظار پاسخ رسمی دولت ايران است: من نمی خواهم علنا در باره حرف های گوناگونی که از تهران يا نقاط ديگر در مورد آنچه ايران نسبت به پيشنهاد فکر می کند به گوش می رسد اظهار نظر کنم... ما در انتظار پاسخ رسمی از طريق آقای سولانا هستيم. او مجموعه مشوق ها را ارائه داد و به آنها ياد آور شد که دو راه وجود دارد. ما، همراه با ديگر اعضای دائمی شورای امنيت به اضافه آلمان، مقامات ايران را تشويق خواهيم کرد راه مثبت را برگزينند.

آمريکا و شريکان آن روشن ساخته اند که با دولت ايران در باره برنامه اتمي، تا زمانی که تمام فعاليت های غنی سازی و پردازش اورانيوم را متوقف نساخته است، مذاکره نخواهند کرد.

با اين حال، سيد عباس عرقچی ، معاون وزارت امور خارجه ايران اخيرا گفت ايران مايل است مذاکره کند، اما نه بر اساس اين پيش شرط که نخست غنی سازی را متوقف کند. و آيت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ، فراهم آوردن سوخت اتمی را از جمله هدف های مهم و اصلی ايران ناميده است.

استفان هادلي، مشاور امنيت ملی آمريکا می گويد در حالی که هدف اين است به دولت ايران مسير مثبتي، در صورت معلق ساختن غنی سازی اورانيوم و بازگشت به ميز مذاکرات نشان داده شود، راه ديگری نيز در صورت خودداری از چنين کاری وجود دارد، راهی که پيامدهائی برای دولت ايران در پی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG