لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۲

استقبال احمدی نژاد از مشوّق های بين المللی


رئيس جمهوری ايران از مشوّق هائی بين المللی که برای تعليق غنی سازی اورانيوم در ايران و بازگشت تهران به مذاکره در باره برنامه اتمی اش پيشنهاد شده بود، اسقبال کرده است. محمود احمدی نژاد که امروز، جمعه، در شانگهای چين با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت اين پيشنهاد گامی به پيش است و ايران به دقت به آن رسيدگی ميگند. وی گفت در موقع مقتضی و در چارچوب منافع بين المللی ايران به پيشنهاد پاسخ خواهد داد.

مشوّق ها را پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، مرکب از آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، بعلاوه آلمان ارائه داده اند.

آقای احمدی نژاد به عنوان ناظر در کنفرانس سران سازمان همکاری شانگهای شرکت کرده بود.

رهبران اتحاديه اروپا در جلسه خود در برکسل از ايران خواسته اند به پيشنهاد، سريع و مثبت، پاسخ بدهد. رهبران در پيش نويس اعلاميه جلسه خود ميگويند هر راه حلی برای مسئله بايد برطرف کننده نگرانی های ناشی از برنامه اتمی ايران باشد، ضمن آنکه بر حق ايران در استفاده صلح آميز از انرژی اتمی نيز تاکيد بگذارد.

غرب به ايران در مورد تلاش برای ساختن تسليحات اتمی ظنين است. اتهامی که ايران آن را رد ميکند.

آقای احمدی نژاد در شانگهای با همتايان چينی و روسی خود نيز ملاقات و مذاکره کرد. چين و روسيه از ايران خواسته اند مشوّق ها را بپذيرد. اما هر دو کشور در عين حال ميگويند باتوسل به تهديد وضع تحريم های تنبيهی برای وادار ساختن ايران به انصراف از عمليات حساس اتمی نيز مخالف اند.

گزارشهای اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد ايران به ممانعت از بازرسی از تاسيسات اتمی خود ادامه ميدهد. اين بازرسی ها می تواند شک و ترديدهائی را که در باره ماهيت برنامه اتمی ايران بوجود آمده است برطرف کند.

XS
SM
MD
LG