لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

حمله شيعيان در بصره به کنسولگری ايران


پليس عراق ميگويد انفجار بمبی که در اتوموبيل کارگذاشته شده بود موجب کشته شدن دست کم دو نفر و مجروح شدن شش نفر ديگر در بغداد شده است. اين بمب بامداد امروز، چهارشنبه، در شمال بغداد، و در شرايطی منفجر شد که سراسر پايتخت صحنه يک عمليات عمده امنيتی است.

مقامات در بغداد ميگويند دهها هزار سرباز عراقی و آمريکائی ، با حمايت واحدهای زرهی و تانک و نيروس هوائی ، در اين عمليات که هدف آن پايان دادن به خشونت های فرقه ای و حملات شورشيان است، شرکت دارند.

نوری ال مالکی نخست وزير عراق دستور داده است پست های بازرسی بيشتری دائر شود، و ساعات منع عبور مرور وسايط نقله در جريان برگزاری نمازهای جمعه افزايش يابد. بسياری از حملات شورشيان در ساعات برگزاری نمازهای جمعه انجام گرفته است.

آقای مالکی امروز گفت آماده است بابعضی از گروههای شورشی حاضر به الحاق به روند سياسی کشور مذاکره کند. با اينحال وی گفت با افرادی که دستشان بخون آلوده است مذاکره نخواهد کرد.

در شهر جنوبی بصره، امروز جمعيتی که عموما از پيروان يکی از روحانيون شيعه محلی بودند، به کنسولگری ايران حمله کردند و بخشی از ساختمان آن را به آتش کشيدند. گزارشی حاکی از تلفات داده نشده است. تظاهر کنندگان به يک برنامه تلويزيون ايران اعتراض ميکردند که از ديدگاه آنان توهينی به روحانيون بوده است.

در همين حال ابو حمزه ال مهاجر رهبر جديد گروه تروريستی القاعده در عراق عهد کرده است انتقام کشته شدن ابو مصعب ال زرقاوی ، سلف خود را بگيرد. مهاجر همچنين تهديد کرده است که هيچکس در محدوده بشدت تحت مراقبت موسوم به ناحيه سبز بغداد ، که قرارگاه ارتش آمريکا و مقرّ بسياری از از سفارتخانه های خارجی است ، محفوظ نخواهد ماند.

XS
SM
MD
LG