لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۹

متکی مجموعه مشوّق های اتمی را گامی به جلو توصيف کرده است


وزير امور خارجه ايران مجموعه مشوّق های پيشنهادی غرب برای تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم، و از سرگيری مذاکرات در باره برنامه اتمی آن کشور را ، گامی به پيش توصيف کرده است.

منوچهر متکی که پس از مذاکره با همقطار خود در اسپانيا صحبت ميکرد گفت ايران پيشنهاد را مورد بررسی قرار داده و در اولين فرصت ممکن به آن پاسخ خواهد داد.

روز چهارشنبه همچنین خاویه سولانا ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اظهار داشت تلفنی با علی لاریجانی مسئول مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی گفت و گو کرد . سولانا، این گفت و گو را که برای نخستین بار پس از ارائه مشوق ها به تهران در هفته گذشته انجام گرفت، سازنده توصیف کرد.

ابراز اين نظرها مقارن با جلسات هيات مديره آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره برنامه اتمی ايران در وين است.

گريگوری شولتی نماينده آمريکا در آژانس ميگويد جامعه بين المللی اتفاق نظر دارد که ايران اقدامات ضروری را برای اثبات صلح آمير بودن برنامه اتمی خود انجام نداده است. آقای شولتی گفت شش کشوری که مجموعه مشوّق ها را تدارک ديدند، مرکب از آمريکا، بريتانيا،فرانسه، آلمان، روسيه و چين همگی اتفاق نظر دارند که ايران از فرصت انتخاب برخوردار است. وی گفت ايران می تواند پيشنهاد را بپذيرد و وارد مذاکره شود و در غير اينصورت با اقداماتی جديد در شورای امنيت سازمان ملل متحد روبرو خواهد شد.

همزمان با ادامه مذاکرات در وين ، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران به چين رفته است تا در يک کنفرانس سران در باره امور امنيتی که انتظار ميرود بحث در باره برنامه اتمی ايران نيز بخشی از مذاکرات آن باشد حضور داشته باشد.

XS
SM
MD
LG