لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

وزير خارجه دولت فلسطينی با کيف های حاوی بيست ميليون دلار به غزه بازگشت


مقامات فلسطينی در نوار غزه ميگويند يک مرد مسلح حماس در زدو خورد ميان اعضای اين گروه ستيزه جو و نيروهای امنيتی دولت خودگردان فلسطينی کشته شده است. اين تيراندازی امروز، چهارشنبه در شهرک خان يونس و پس از آن رخ داد که اعضای حماس به مسئول امور امنيتی شهرک حمله کردند.

امروز همچنين در کرانه غربی انبوهی از کارمندان دولت به ساختمان پارلمان در رام الله يورش برند و خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند. اين يورش با پرتاب بطری های آب و دسته های کاغذ به قانون گذاران همراه بود.

در شهر غزه، محمود عباس رئيس دولت خودگردان فلسطينی و رهبر جبهه فتح که زمانی حزب حاکم بود، با اسمعيل هانيه نخست وزير ، که از گروه رقيب او ، حماس است، ملاقات کرد. اين دو موافقت کردند که شبه نظاميان حماس در نيروی پليس فلسطينی ادغام شوند.

خبر ديگر اينکه محمود زهار، وزير امور خارجه دولت فلسطينی که اخيرا سرگرم جمع آوری پول برای دولت بی پول خود مختار فلسطينی بوده است، امروز با کيف هائی که بيست ميليون دلار نقد در آنها بود از مرز مصر گذشت و وارد نوار غزه شد.

وی در چارچوب برنامه جمع آوری کمک از خارج، از ايران، سوريه و مصر ديدن کرده بود، اما هنوز معلوم نيست پولها را از کجا آورده است.

کارمندان غير نظامی دولت خود گردان فلسطينی از فوريه گذشته حقوق نگرفته اند .

بسياری از کمک دهندگان بين المللی ارسال کمک های مالی برای دولت خودگردان فلسطينی را متوقف ساخته اند، زيرا حماس حاضر به شناسائی اسرائيل و تقبيح خشونت نيست.

ملاقات ميان آقای عباس و آقای هانيه مقارن با آغاز گفتگوهائی بود که با هدف مقابله با خشونت بين جناح های فلسطينی رقيب بمدت يک هفته جريان خواهد داشت. رهبران جناح ها همچنين خواستار توافق در باره برنامه موسوم به چاره دو کشوری هستند که مستلزم به رسميت شناختن دولت اسرائيل است. آقای عباس اين برنامه را تائيد کرده است اما حماس با آن مخالف است.

XS
SM
MD
LG