لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۱

ايران بخشی از مجموعه پيشنهادی مشوقانه کشورهای غربی را رد کرد


جمهوری اسلامی ايران بخشهائی از مجموعه پيشنهادی کشورهای غربی را که به منظور محدود کردن فعاليتهای حساس هسته ای به آن کشور ارائه شده است رد کرده است.

«حميد رضا آصفی»، سخنگوی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، روز يکشنبه، در کنفرانس خبری هفتگی خود، گفت: برخی از نکات پيشنهادی قابل قبول است؛ بعضی از مسائل آن مبهم است؛ و برخی ديگر بايد تقويت شوند.

آصفی گفت: جمهوری اسلامی ايران نظرات اصلاحی خود را ارائه خواهد داد؛ اما تغييرات مورد نظر تهران را مشخص نکرد.

روز شنبه منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران نيز گفت ايران پس از بررسی مجموعه پيشنهادی نظرات خود را متقابلاً ارائه خواهد داد.

پرونده ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع شده است، و چنانچه جمهوری اسلامی ايران نتواند جامعه جهانی را مجاب کند که برنامه هسته ای آن کشور هدفهای صلح آميز دارد ممکن است با تحريمهايی روبرو شود.

گفته ميشود مجموعه پيشنهادی شامل حمايت از تلاشهای ايران برای احداث يک نيروگاه هسته ای است. ايالات متحده آمريکا نيز پذيرفته است که بعضی از تحريمهای تجارتی را که نسبت به ايران اعمال شده است لغو کند، و به ايران اجازه دهد برای هواپيماهای فرسوده آمريکايی خود لوازم يدکی خريداری کند.

اعتقاد بر اين است که در مجموعه پيشنهادی پيش بينی شده است که چنانچه ايران از تعليق فعاليتهای هسته ای خود امتناع کند تحريمهايی عليه آن کشور اعمال خواهد شد.

XS
SM
MD
LG