لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

فشار روحانيت تندرو برای ادامه غنی سازی اورانيوم در ايران


يک روحانی تندروی ايرانی ميگويد ايران بايد به غنی سازی اورانيوم ادامه دهد، حتی اکنون که قدرت های جهان به تهران برای تعليق عمليات حساس اتمی مجوعه ای از مشوّق ها را پيشنهاد داده اند.

آيت الله احمد جنّتی، امروز در خطبه نماز جمعه تهران گفت مشوّق ها " برای خودشان خوب است" نه برای ايران. آيت الله جنّتی رئيس شورای نگهبان است،که قانون اساسی به آن حق داده است ميان پارلمان و دولت حکميت کند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد ميگويد ايران در هفته ای که گذشت دور جديدی از غنی سازی اورانيوم را آغاز کرده است ، هرچند که قدرت های جهان مجموعه ای از مشوّق ها را به تهران ارائه داده اند.

آمريکا ميگويد ايران بايد برای قبول مشوّق ها و بازگشت به مذاکرات چند جانبه اتمی ، تمامی فعاليت های غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد. گفته ميشود مجموعه مشوّق ها در عين حال حاوی تهديد هائی در مورد تحريم های تنبيهی در صورت امتناع ايران است.

مجموعه مشوّق ها توسط آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، که پنج عضو دائمی شورای امنيت هستند، بعلاوه آلمان ارائه شده است. گفته ميشود حمايت بين المللی از تلاش ايران در ساختن يک نيروگاه برق اتمی بخشی از اين مجموعه است . آمريکا همچنين با حذف بعضی از تحريم های تجاری موافقت خواهد کرد، که به ايران اجازه ميدهد برای ناوگان قديمی هواپيماهای آمريکائی خود قطعات يدکی خريداری کند.

آمريکا و اروپا به ايران در مورد تلاش برای توليد تسليحات اتمی ظنين اند. تهران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG