لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

زرقاوی در حمله هوائی آمريکا  کشته شد


ابو مصعب ال زرقاوی،رهبر تروريست تحت تعقيب، در عمليلات مشترک نيروهای آمريکائی و عراقی در شمال بغداد کشته شد. وی رهبر القاعده در عراق بود و سالها مسئول حملات، بمب گذاريها و گردن زدن ها شناخته ميشد.

نوری ال مالکی نخست وزير عراق، امروز، پنجشنبه، همراه با ژنرال جورج کيسی فرمانده ارشد نيروهای آمريکائی در عراق و زالمای خليل زاد سفير آمريکا در عراق، مرگ زرقاوی را در يک کنفرانس خبری در پايتخت عراق اعلام کرد که مستقيما در سراسر جهان پخش ميشد.

خبرنگاران و مقامات عراقی و آمريکائی حاضر در جلسه به محض آنکه آقای مالکی اعلام کرد "زرقاوی حذف شده است"، با کف زدن واکنش نشان دادند.

نخست وزير عراق گفت هفت دستيار زرقاوی نيز با وی روز چهارشنبه در مخفيگاهی در نزديکی شهرک بقوبه در شمال شرقی بغداد کشته شدند.

ژنرال کيسی گفت زرقاوی هنگامی که حمله هوائی آمريکا شروع شد، جلسه ای ترتيب داده بود. ژنرال کيسی گفت اعضای ارشد گروه زرقاوی به او خيانت کردند.

ژنرال کيسی گفت نيروهای زمينی مستقر در صحنه بلافاصله هويت زرقاوی را از طريق انگشت نگاری و شناسائی چهره او تشخيص و تائيد کردند.

ژنرال کيسی گفت عمليات حذف زرقاوی از دو هفته پيش شروع شده بود.

القاعده عراق مرگ زرقاوی را با گذاشتن پيامی روی اينترنت تائيد کرد و گفت وی شهيد شده است.

خليل زاد سفير آمريکا زرقاوی را در کشته شدن هزاران نفر مسئول دانست و گفت حذف وی برای عراق و جنگ جهانی عليه ترور موفقيتی بزرگ محسوب ميشود.

اين تروريست اردنی الاصل، رهبری القاعده عراق را در حملاتی مرگبار، از جمله بمب گذاريهای انتحاری، آدم ربائی ها، و گردن زدن های گروگانها در عراق بر عهده داشت.

گفته ميشود وی شخصا در گردن زدن بعضی از گروگان ها و قتل های ديگر مشارکت ميکرد.

مقامات اردنی ميگويند تشکيلات امنيتی آنها به عمليات منجر به کشته شدن زرقاوی کمک کرده است. اردن زرقاوی را برای قتل يک ديپلمات آمريکائی ، غيابا به مرگ محکوم ساخته بود.

آمريکا برای دستگيری وی بيست و پنج ميليون دلار جايزه تعيين کرده بود.

XS
SM
MD
LG