لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

بلر: مرگ زرقاوی ضربه ای عليه شبکه القاعده است


تونی بلر نخست وزير بريتانيا ميگويد مرگ ابو مصعب ال زرقاوی در يک حمله هوائی تحت فرماندهی آمريکا در نزديکی بغداد لحظه ای مهم برای عراق و ضربه ای به شبکه تروريستی القاعده در سراسر جهان بود.

بيانيه ای که توسط دفتر نخست وزير بريتانيا منتشر شد همچنين به نيروهای عراقی، آمريکائی و بريتانيائی، و بقيه ائتلاف، برای حمايت از دولت جديد منتخب عراق تبريک ميگويد.

برادر کنت بيگلی، مهندسی انگليسی که دو سال پيش توسط گروه زرقاوی ربوده شد و به قتل رسيد نيز مرگ اين رهبر تروريست را ستود. پال بيگلی گفت دنيا خود را از شرّ فردی شيطان خلاص کرد. اما پدر نيکلاس برگ آمريکائی گفت از مرگ زرقاوی احساس آرامش نميکند و می تواند موجب بروز موج جديدی از کشتارهای انتقامی شود.

هوشيار زبيری وزير امورخارجه عراق ميگويد امروز برای مردم عراق روز بزرگی است . وی گفت گرچه اين معرف پايان خشونت ناشی از شورش در عراق نيست اما مرگ زرقاوی روحيه دولت و مردم عراق را بهتر ميکند.

در پاکستان سخنگوی وزارت امورخارجه آن کشور به صدای آمريکا گفت اميدوار است مرگ زرقاوی به بهبود در اوضاع امنيتی عراق منجر شود.

در افغانستان، حامد کرزی رئطس جمهوری آن کشور مرگ زرقاوی را رويدادی مهم در خلاص شدن جهان از شرّ تروريسم توصيف کرد.

جان هوارد نخست وزير استراليا کشته شدن زرقاوی را خبری عالی برای عراقی ها دانست که به گفته وی قربانيان واقعی رفتار سبعانه زرقاوی هستند.

آقای هوارد برای حمايت از ائتلاف تحت رهبری آمريکا در عراق دو هزار سرباز استراليائی فرستاده است.

XS
SM
MD
LG