لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۱

رضا پهلوی: مذاکره اتمی غرب با تهران دست محافظه کاران را قوی ميکند


متن انگليسی

شاهزاده رضا پهلوی از مذاکرات دیپلماتیک غرب با جمهوری اسلامی ایران برای تشویق آن به رها کردن برنانه اتمی به شدت انتقاد کرده است.

به گزارش " لیزا براینت" خبرگزار صدای آمریکا در پاریس، رضا پهلوی روز چهارشنبه هفدهم خرداد در یک کنفرانس خبری در پاریس، مذاکرات دیپلماتیک با ایران را وضعیتی که در آن هیچ طرفی برنده نمی شود توصیف کرد و گفت: آمریکا و اروپائیان در کوشش برای تشویق جمهوری اسلامی به رها ساختن برنامه اتمی خود از طریق گفت و شنود راه به جائی نخواهند برد، و چنین مذاکراتی فقط موجب تقویت دست محافطه کاران در ایران خواهد شد.

رضا پهلوی، که چهل و پنج سال دارد، اظهار داشت آمریکا و اروپائیان به جای این کار باید از اوپوزیسیون مردمی در داخل ایران به عنوان تنها راه تغییر دولت کنونی پشتیبانی کنند. او گفت حاصل تهران از مذاکره با غرب چیزی جز خریدن وقت برای ساختن یک سلاح اتمی نخواهد بود.

رضا پهلوی که پس از انتشار گزارش هائی مبنی بر این که مقامات غربی اینک از تهران می خواهند به جای متوقف ساختن کامل برنامه غنی سازی اورانیوم، در حالی که مذاکرات ادامه دارد فقط آنرا به حال تعلیق در آورند، سخن می گفت، یاد آور شد که :"مذاکرات رژیم را در یک موضوع غیر ممکن قرار می دهد. اگر رژیم بپذیرد که پلمپ ها را به سانتریفیوژها بازگرداند و غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد، ناچار خواهد بود کانون تبلیغاتش را بار دیگر متوجه متحدان اسلامگرای داخلی و جهانی و انسجام عقیدتی نیروهای امنیتی خود کند.

" رضا پهلوی، که پدر او در انتقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ برکنار شد، در حومه واشنگتن دی سی زندگی می کند. او یکی از اعضای رهبران اوپوزیسیون ایران است که در تبعید زندگی می کنند.

اوپوزیسیون تا کنون از هم گسیخته بوده است، اما رضا پهلوی می گوید در ائتلاف نیروهای گوناگون اوپوزیسیون دگرگونی عمده ای صورت گرفته است و آنها اینک دور هم جمع می شوند. وی اضافی می کند: " شاید درست باشد که در گذشته اوپوزیسیون بیشتر از مخالفت با رژیم فعلی ، با خودشان اختلاف داشتند. اما این وضع تغییر کرده است."

رضا پهلوی می گويد سازمان مجاهدین خلق تنها گروه تبعیدی اوپوزیسیون است که به نیروهای مخالف رژیم اسلامی نه پیوسته است.

XS
SM
MD
LG