لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

آمريکا پاسخ ايران را به مشوّق ها مثبت می بيند


پرزيدنت بوش ميگويد بنظر ميرسد پاسخ ايران به پيشنهادهای بين المللی، از جمله مشوّق هائی برای تهران بمنظور تعليق در کار غنی سازی اورانيوم مثبت بوده است. با اينحال پرزيدنت بوش گفت فقط زمان روشن خواهد کرد که آيا رهبران ايران پيشنهادها را جدّی گرفته اند يا نه.

پرزيدنت بوش که روز سه شنبه در تکزاس با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت آمريکا خواستار حل اختلاف اتمی با ايران از طريق ديپلوماسی است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت تهران برای جواب دادن، چند هفته، و نه چندماه، فرصت خواهد داشت.

مجموعه پيشنهادی، مورد حمايت پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين ، بعلاوه آْلمان است.

خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز سه شنبه رسما مجموعه را در تهران ارائه داد.

علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران ميگويد مجموعه حاوی بعضی زمينه های مثبت است اما در عين حال ابهاماتی نيز وجود دارد . وی قول داد ايران مجوعه را به دقت بررسی کند.

در گزارش های خبری اظهارات ديپلوماتها نقل شده است که گفته اند مجموعه مشوّق ها غنی سازی اورانيوم را در مقياسی کوچک برای ايران مجاز می شناسد، مشروط بر اينکه ايران با مذاکرات اتمی چند مليّتی موافقت کند. مشوّق های ديگر عبارتند از حمايت بين المللی از تلاش تهران برای ساختن يک نيروگاه برق که با انرژی اتمی کار کند.

آمريکا با با لغو تحريم های بازرگانی به ايران اجازه خواهد داد برای ناوگان قديمی هواپيماهای ساخت آمريکای خود قطعات يدکی خريداری کند.

آمريکا و اروپا در دروران درازمدت اختلاف با تهران مدعی بوده اند که ايران سعی در توليد تسليحات اتمی دارد. تهران اين اتهام را تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG