لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

سازمان ملل ميگويد مهاجران، مهاجرفرست ها ومهاجر پذيرها همگی ازمهاجرت سودمی برند


کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد ميگويد مهاجرت در جهان نه فقط برای مهاجران، بلکه برای کشورهای مهاجر پذير و ممالک مهاجر فرست نيز سودبار است.

آقای عنان روز سه شنبه در باره مهاجرت و توسعه گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد داد .

اين گزارش ميگويد شمار مهاجران در جهان از صدو و پنجاه و پنج ميليون نفر در سال ۱۹۹۰ به صد و نود و يک ميليون نفر در سال ۲۰۰۵ افزايش يافته است.

اروپا محل سکونت سی و چهاردرصد از مهاجران در سال ۲۰۰۵ بود، در حاليکه بيست و سه درصد مهاجران به کشورهای آمريکای شمالی رفتند، و بيست و هشت درصد زندگی در آسيا را در پيش گرفتند.

گزارش ميگويد مهاجران در سال گذشته قرِيب دويست و سی و دو ميليارد دلار پول به کشورهای خود فرستادند، که صدو شصت و هفت ميليارد دلار آن نصيب کشورهای درحال توسعه شده است.

گزارش همچنين ميگويد چندين کشوری که منبع مهاجران شناخته ميشدند، از جمله ايرلند، اسپانيا و کره جنوبی، اکنون خود به کشورهای مهاجر پذير مبدل شده اند.

گزارش ميگويد مهاجران در کشورهای جديد خود نه تنها بسياری از مشاغلی را عهده دار شده اند که مستلزم مهارتهائی عمده نيست، بلکه بازار کار کشورهای مواجه با جمعيت مسن را نيز عوض کرده اند .

گزارش آثار منفی مهاجرت را نيز مورد بررسی قرار داده است. گزارش نتيجه گرفته است که مهاجرت می تواند موجب پائين رفتن سطح دستمزدها شود، و ميگويد کشورهای در حال رشد معمولا از فرار مغزها زيان می بينند زيرا افراد تحصيل کرده و ماهر کشورهايشان را به قصد سکونت در کشورهائی ثروتمندتر ترک ميکنند.

اين گزارش مبنای مذاکرات جلسه ای دو روزه در باره مسائل مهاجرتی است که قرار است پيش از تشکيل اجلاس سالانه سران کشورها در سازمان ملل متحد برگزار شود.

XS
SM
MD
LG