لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

خاويه سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا وارد تهران شد


خاويه سولانا مسئول سياست های خارجی اتحاديه اروپا وارد تهران شد و قرار است امروز سه شنبه مجموعه مشوق های پيشنهادی اتحاديه اروپا را در جهت متقاعد ساختن ايران به دست برداشتن ازغنی سازی اورانيوم، به مقامات جمهوری اسلامی ارائه کند.

آقای سولانا با علی لاريجانی رئيس هيات مذاکره کننده ايرانی در محل شورای عالی امنيت ملی ديدار کرد. آقای سولانا قرار است با منوچهرمتکی وزيرامور خارجه جمهوری اسلامی ايران نيزديدار داشته باشد.

آقای سولانا شامگاه روز دوشنبه پس از ورود به فرودگاه تهران به خبرنگاران اظهارداشت غرب خواستار آن است که برمبنای احترام و اعتماد متقابل، مناسبات جديدی را با ايران آغازکند.

پنج عضودائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان درآخرين نشست خود با مجموعه مشوق های پيشنهادی به ايران موافقت کردند.

ايران گفته است که ميخواهد مجموعه مشوق ها را که از پشتيبانی پنج عضو دائمی سازمان ملل بعلاوه آلمان برخوردار است، بررسی کند.

گزارشی در نيويورک تايمز منابع ديپلماتيکی را ذکر ميکند که مشّوق ها به ايران اجازه ميدهد که بتواند تکنولوژی کشاورزی از آمريکا و قطعات هواپيما از شرکتهای اِير باس و بوئينگ ابتياع کند

درمجموعه مشوق ها همچنين تهديد شده است درصورت عدم تبعيت ايران از خواست های مطروحه، سازمان ملل متحد تحريم هائی را اِعمال خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG