لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

خاويه سولانا برای تسليم مشوق ها عازم تهران شده است


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رهسپار تهران شده است و قصد دارد مجموعه مشوق های پیشنهادی برای متقاعد ساختن ایران به رها کردن برنامه غنی سازی اورانیوم را به مقامات جمهوری اسلامی ارائه دهد.

قرار است خاویه سولانا امشب وارد تهران شود و به گفته مقامات جمهوری اسلامی روز سه شنبه مشوق ها را تسلیم خواهد کرد. جزئیات پیشنهادها، که به وسیله اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان تدوین شده، فاش نشده است. اما گفته می شود مشوق های اقتصادی و تکنولوژیکی ، در برابر محدود شدن فعالیت های اتمی ایران، و نیز تهدید برقراری تحریم هائی را، در صورت خودداری تهران از همکاری، در بر می گیرد.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید گفت امید می رود ایران پیشنهاد را قبول کند. اما بر لزوم شکیبائی، در حالی که جمهوری اسلامی آنرا بررسی می کند ، تاکید گذاشت.

رهبران جمهوری اسلامی گفته اند پیشنهاد را بررسی خواهند کرد، با این حال می گویند قصد ندارند غنی سازی اورانیوم را متوقف سازند. مقامات آمریکائی و اروپائی این برنامه را شاهدی بر یک طرح پنهانی برای ساختن جنگ افرار اتمی تلقی می کنند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ، گفته است اگر آمریکا به آنچه او آنرا "حرکتی نادرست" علیه جمهوری اسلامی می نامد دست بزند، جریان ارسال نفت به کشورهای غربی مختل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG