لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

هزاران نفر در هنگ کنگ سالروز «تين آن من» را گرامی داشتند


در هنگ کنگ، هزاران نفر از مردم اجتماع کردند تا یاد فعالان سياسی را که در سال ۱۹۸۹ در جریان سرکوب تظاهرات مردم چین در میدان «تین آن من» چین کشته شدند گرامی بدارند.

عزاداران در پارک ویکتوریا در هنگ کنگ گرد آمدند و با روشن کردن شمع به شب زنده داری پرداختند. طبق سنت، این پارک برای بزرگداشت سالگرد سرکوب هواخواهان دموکراسی در میدان «تین آن من» انتخاب شده است. بعضی از شرکت کنندگان از رهبران چین خواستند که رسماً به وقوع این حادثه اعتراف کنند.

در خاک اصلی چین برگزاری مراسم مشابه ممنوع اعلام شده است ؛ و دولت از انتشار اطلاعات مربوط به چهارم ژوئيه ۱۹۸۹، که روز حادثه است، جلوگیری کرده است. به همین دلیل رسانه های چین از سالگرد این واقعه مطلبی منتشر نکرده اند.

پلیس چین به نظارت خود بر دگراندیشان مشهور و اشخاص دیگری که پکن آنها را تهدیدی علیه صلح و ثبات کشور میداند افزوده است. بستگان قربانیان حادث میدان«تین آن من» ميگويند آنها در مورد برنامه مراسم سالگرد مورد بازجویی پلیس قرار گرفته اند. شمار دقیق کشته شدگان ، زخميان و بازداشت شدگان تظاهرات میدان «تین آن من» هنوز روشن نشده است، اما اعتقاد بر این استت که صدها فعال سیاسی کشته و هزاران نفر بازداشت شده اند. بستگان قربانیان مُصرانه از دولت خواسته اند به تدریج مسئولین واقعه را به دست عدالت بسپارد. آنها همچنین از دولت درخواست کرده اند که به محدودیتهایی که نسبت به بازماندگان و خانواده های آنها اعمال میشود پایان داده شود، و به آنها اجازه داده شود که از داخل و خارج از کشور کمکهای مالی جمع آوری کنند.

XS
SM
MD
LG