لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

اوپک حجم توليد  خود را در سطح حفظ خواهد کرد 


کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، حجم توليد خود را در سطح حفظ خواهند کرد.

در يکصد و چهل و يکمين اجلاس سازمان کشورهای صادر کننده نفت، که در روز پنج شنبه در شهر «کاراکاس» پايتخت «ونزوئلا» تشکيل شد، وزيران نفت يازده کشور عضو اوپک اعلام کردند ميزان توليد خود را کاهش نخواهد داد و و سقف توليد خود را در سطح کنونی حفظ خواهند کرد.

«فرانک وراسترو»، مدير «مرکز مطالعات استراتژيک و بين المللی»، در واشنگتن ميگويد، اوپک در حال حاضر، روزانه بيش از سی ميليون بشکه نفت توليد ميکند که دو ميليون بشکه بيشتر از توليدی است که رسماً اعلام شده است. حجم توليد فعلی اوپک در بيست و پنج سال گذشته بيسابقه بوده است.

کارشناسان نفتی ميگويند عوامل عمده بی ثباتی کنونی بهای جهانی نفت، نگرانی از برنامه های اتمی ايران، ادامه کاهش توليد در خليج مکزيک بعد از توفانهای دريائی سال گذشته در آمريکا، و ناآرامی در نيجريه و عراق است.

«هوگو شاوز» رئيس جمهوری ونزوئلا، خواستار افزايش اعضای اوپک شد، از دولت «اکوآدور» خواست بعد از مدت چهارسال که از اوپک خارج شده است دوباره به عضويت اين سازمان درآيد و ابراز اميدواری کرد که کشور «بوليوی» نيز به اعضای کشورهای صادر کننده نفت به پيوندد.

ماه گذشته، پس از اينکه دولت «اکوآدور»، با ملی کردن صنعت نفت خود، اموال شرکت های نفتی آمريکائی را ضبط کرد، دولت آمريکا مقررات مبادلات تجارت آزاد خود را با اين کشور لغو کرد.

XS
SM
MD
LG