لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

اجتماع هزان نفردرهنگ کنگ برای تجليل ازقربانيان تظاهرات هواداران دموکراسی درچين


جزيره هنگ کنگ امروز، يکشنبه، صحنه اجتماع هزاران نفر مردمی بود که خاطره فعالان سياسی کشته شده در حمله سرکوبگرانه سال ۱۹۸۹ نيروهای چينی به تظاهرات هواخواهان دموکراسی در میدان " تیانانمن" چین را گرامی ميداشتند.

اجتماع در پارک ویکتوریای هنگ کنگ گرد، که به جايگاهی سنتی برای حضور سالانه هزاران نفر شرکت کنندگان مراسم يادبود مبدل شده است، برگزار شد، و با روشن کردن شمع همراه بود . بعضی از شرکت کنندگان در مراسم از رهبران چین خواستند که رسماً به واقعه اعتراف کنند.

برگزاری مراسم مشابه در خاک اصلی چين ممنوع است ؛ و دولت از انتشار اطلاعات واقعه چهارم ژوئيه ۱۹۸۹ ، جلوگیری ميکند. رسانه های دولتی چین به سالگرد واقعه اشاره ای نکردند.

پلیس چین نظارت بر دگراندیشان مشهور و اشخاص دیگری که پکن آنها را تهدیدی علیه صلح و ثبات کشور میداند بيشتر کرده بود. بستگان قربانیان واقعه میدان " تیانانمن" ميگويند پليس از آنها در مورد برنامه مراسم سالگرد بازجویی کرده است.

شمار دقیق کشته شدگان ، مجروحان و بازداشت شدگان تظاهرات میدان " تیانانمن " هنوز روشن نشده است، اما اعتقاد بر این است که صدها فعال سیاسی کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. بستگان قربانیان مُصرانه از دولت خواسته اند به تدریج مسئولین واقعه را به دست عدالت بسپارد. آنها همچنین از دولت خواستار پايان دادن به محدودیتهایی شده اند که در مورد بازماندگان و خانواده های آنها اعمال میشود، و نيز خواسته اند به آنها اجازه داده شود که از داخل و خارج از کشور کمکهای مالی جمع آوری کنند.

مقامات کمونيست در پکن از تغيير نظر رسمی خود که ميگويند تظاهرات ميدان تيانانمن شورشی ضد انقلابی بود امتناع ميکنند.

XS
SM
MD
LG