لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

ايران ميگويد پيشنهاد قدرت ها را بررسی ميکند


وزير امورخارجه ايران ميگويد جمهوری اسلامی پيشنهاد جديد قدرت های عمده جهان برای رفع بحران ناشی از برنامه اتمی تهران را بررسی خواهد کرد.

ايرنا، خبرگزاری دولتی ايران اظهارات منوچهر متکی وزير امور خارجه را نقل کرد که گفته است خاوير سولانا مسئول امورخارجی اتحاديه اروپا قرار است ظرف چند روز آينده برای ارائه رسمی پيشنهاد به تهران سفر کند.

ایرنا همچنين می گوید محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران روز شنبه در یک گفت و گوی تلفنی با کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل متحد در باره مساله اتمی با او بحث کرد، و گفت تهران برای مذاکراتی که ترجیح می دهد به گونه ای دمکراتیک، و بدون هیچ پیش شرط یا تهدیدی انجام گیرد، آماده است.

پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد ، بعلاوه آلمان، روز پنجشنبه موافقت کردند به ايران مشوّق ها و مذاکراتی جديد را پيشنهاد کنند، اما اصرار دارند تهران ابتدا غنی سازی اورانيوم را متوقف کند، که می تواند در ساختن بمب اتمی نيز مورد استفاده قرار گيرد.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ميگويد مشوّق ها در زمينه های مالی و تکنولوژی است و در صورت امتناع ايران، می تواند به مجازات ها منجر شود.

آمريکا از سال ۱۹۷۹ با ايران مذاکراتی مستقيم و رسمی نداشته است.

غرب به ايران در مورد دنبال توليد تسليحات اتمی بودن ظنين است، اما تهران چنين اتهامی را تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG