لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

سخنان رئيس جمهور ايران پيرامون بررسی مشوق های پيشنهادی کشورهای غربی


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ميگويد ايران مجموعه مشوقهای پيشنهادی کشورهای غربی را که به منظور توقف برنامه غنی سازی اورانيوم ارائه شده است مورد بررسی قرار خواهد داد، اما برای اعلام رأی خود در باره آن شتاب نخواهد کرد.

آقای احمدی نژاد روز شنبه خطاب به هزاران نفر از مردمی که در آرامگاه آيت الله روح الله خمينی در نزديکی تهران گرد آمده بودند بار ديگر بر اين نکته تأکيد گذاشت که ايران حق برخورداری از انرژی هسته ای صلح آميز را دارد؛ و اين حق قابل مذاکره نيست.

پنج عضو دائمی سازمان ملل متحد به اضافه آلمان روز پنجشنبه توافق کردند به ايران مجموعه ای از مشوقهای اقتصادی و مذاکره را پيشنهاد کنند؛ اما در عين حال براين نکته پای فشردند که تهران ابتدا بايد فعاليتهای غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق درآورد.

انتظار ميرود "خاويه سولانا" مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ظرف چند روز آينده به تهران وارد شود و پيشنهاد را رسماً ارائه دهد. در همين حال آقای احمدی نژاد روز شنبه با تلفن با کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد پيرامون مسأله برنامه هسته ای گفتگو کرد. خبرگزاری دولتی ايران خبر داد که آقای احمدی نژاد به آقای کوفی عنان گفته است دولت ايران آماده است گفتگوهايی را آغاز کند " که به صورت دموکراتيک و بدون هيچ گونه پيش شرط يا تهديدي" انجام گيرد.

از سوی ديگر واتيکان با صدور بيانيه ای اعلام داشت که ديپلماسی تنها راه حل اختلاف در مورد برنامه هسته ای ايران است

XS
SM
MD
LG