لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۶

سربازان آمريکائی درعراق ازاتهام خلاف در واقعه روستای اسحاقی تبرئه شدند


يک تحقيق ارتش آمريکا سربازان آمريکائی در عراق را در کشتن عمدی غير نظاميان در شهرک اسحاقی واقع در شمال بغداد تبرئه کرده است.

ژنرال ويليام کالدول سخنگوی ارتش ، امروز، شنبه، قاطعانه گزارشهای حاکی از اعدام اعضای يک خانواده توسط سربازان و سرپوش گذاشتن بر آن را تکذيب کرد و گزارشها را کذب محض ناميد.

ژنرال کالدول گفت سربازان در ماه مارس هنگامی که ميخواستند يک مظنون القاعده را توقيف کنند هدف شليک قرار گرفتند، و اين احتمال وجود دارد که قريب نُه غيرنظامی نيز در جريان شليک ها و عمليات نظامی متقابل، کشته شده باشند. وی گفت نتيجه تحقيق نشان ميدهد که نيروی درگير در عمليات در چارچوب مقررات و ضوابط و معيارهای حاکم بر عمليات رزمی در عراق عمل کرده است.

در همين حال ارتش آمريکا به تحقيق در باره دو واقعه ديگری ادامه ميدهد که با اتهامات حاکی از کشتن غيرنظاميان عراقی توسط سربازان آمريکائی ارتباط دارد. يکی از اين دو واقعه پر سر و صدا در باره اتهام کشتن بيست و چهار غير نظامی عراقی در سال گذشته در حديثه است.

روزنامه نيويورک تايمز امروز اظهارات يک مقام ارشد در تفنگداران دريائی آمريکا را نقل کرد که گفته است فرماندهان در عراق ظرف دو هفته پس از واقعه حديثه فهميدند که بر خلاف گزارشهای اوليه، شليک گلوله موجب کشته شدن غيرنظاميان بود، نه انفجار بمب در جاده. اما در آن موقع دليلی نديدند که به تحقيق بيشتر بپردازند.

XS
SM
MD
LG