لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۱

دستورارتش آمريکا به فرماندهان آمريکائی درعراق برای تعليم ارزش های حقوقی و اخلاقی


ارتش آمريکا در عراق به فرماندهان آمريکائی دستور تعليم ارزش ها و معيارهای حقوقی و اخلاقی مرتبط با ميدان های نبرد را داده است.

اين دستور در شرايطی صادر شد که ارتش سرگرم تحقيقاتی است تا روشن کند آيا تفنگداران دريائی آمريکا عامدا بيست و چهار عراقی غير نظامی را سال گذشته در شهرک حديثه کشتند، يا نه.

ژنرال پيتر چيارلی ، فرد شماره دو در سلسله مراتب فرماندهان آمريکائی در عراق در اعلاميه ای که امروز، پنجشنبه، منتشر شد ميگويد ارزش های حرفه نظامی گری و اهميت انظباط و رفتار حرفه ای در ميدان نبرد مهم ترين مواردی است که در جريان تعليم مورد تاکيد قرار خواهد گرفت.

پرزيدنت بوش روز چهارشنبه گفت بشدت از اتهامات حاکی از قتل غير نظاميان عراقی توسط تفنگداران دريائی آمريکا ناراحت است. پرزيدنت بوش همچنين قول داده است در صورتيکه قوانين نقض شده باشد، مجرمين مجازات شوند.

روزنامه نيويورک تايمز گزارش ميدهد که تحقيقات ارتش در باره واقعه حديثه از ضد و نقيض بودن اظهارات تفنگداران حکايت دارد که مدعی اند پانزده غير نظامی در جريان انفجار يک بمب کار گذاشته شده در جاده، و تيراندازيهای متعاقب و متقابل با شورشيان کشته شدند.

بنا به گزارش های خبری تفنگداران، غير نظاميان را پس از آن کشتند که يک عضو گروه آنها در انفجار يک بمب جاده ای در حديثه کشته شد.

نوری المالکی نخست وزير عراق قتل های نسبت داده شده به تفنگداران را تقبيح کرده است و ميگويد خود نيز تحقيقاتی انجام ميدهد.

XS
SM
MD
LG