لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

آمريکا و مسئله اتمی ايران


اقداماتی که تحت عنوان راهکار به اصطلاح تشويق و تنبيه برای مقابله با مسأله ايران در پيش گرفته شده بود به دليل اختلافاتی که بين قدرتهای بزرگ پيش آمد به کُندی گراييد؛ و در اين ميان دانسته شد که روسيه و چين دربرابر هرگونه اقدامی که منجر به اعمال تحريم عليه ايران شود مخالفند.

اما وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد اختلافات در حال از ميان رفتن است و احتمال دارد در اجلاس وزيران خارجه کشورهای بزرگ در وين که روز پنجشنبه تشکيل خواهد شد توافقی بدست آيد؛ که به گفته يکی از مقامات توافق خوبی خواهد بود.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در اجلاس وين نمايندگی ايالات متحده آمريکا را برعهده خواهد داشت.

وی روز سه شنبه پيش از تشکيل کنفرانس با ديپلماتهای ارشد شش کشور با تلفن مذاکره کرد تا چار چوب اجلاس وزيران را تعيين کند.

برنامه کلی اين است که به ايران يک مجموعه اقتصادی و فن آوری پيشنهاد شود و در عوض ايران برنامه غنی سازی را کنار بگذارد؛ در غير اينصورت با اقدامات تنبيهی روبرو خواهد شد که آغاز آنها تصويب قطعنامه شديداللحن شورای امنيت ، و پايان آن تحريمهای اقتصادی خواهد بود.

منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران روز سه شنبه در مالزی گفت دولت ايران آماده است، بی هيچ شرطی مذاکرات با بريتانيا ، فرانسه و آلمان را ، که سال گذشته متوقف شد، از سر بگيرد.

تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد از ذکر اينکه اظهارات اين مقام ايرانی پيشرفتی در کارها ايجاد خواهد کرد خودداری نمود؛ اما روشن ساخت که ايالات متحده آمريکا از تجديد مذاکرات استقبال ميکند.

آقای اسنو گفت: " از بازگشت نمايندگان ايران به ميز مذاکرات با اتحاديه اروپا خرسنديم؛ و اميدواريم نتايج ثمربخشی ببار آورد. ما همواره خواستار اين بوده ايم که ايران عمليات غنی سازی و فرآوری اورانيوم را به حال تعليق درآورد؛ و ما توفيق اين کشور را خواهانيم."

بنا به گزارش، بعضی از ديپلماتها نسبت به حرکت ايران با ديده ترديد مينگرند؛ زيرا از قول يک مقام ارشد هسته ای ايران در تهران گفته شده است که کشورهای اروپايی بايد واقعيات غيرقابل تغييری را در مورد برنامه هسته ای ايران بپذيرند.

مقامات جمهوری اسلامی ايران ميگويند برنامه هسته ای ايران برای مقاصد صلح آميز است؛ و غنی سازی اورانيوم حق قانونی ايران است؛ و عمليات مربوط به غنی سازی را متوقف نخواهد کرد. اما ايالات متحده آمريکا و کشورهای اروپايی بر اين باورند که ايران پنهانی برنامه ای برای توليد جنگ افزارهای هسته ای دارد.

شان مکورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه تأکيد کرد تصويب قطعنامه شورای امنيت براساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد، و قطع فعاليتهای غنی سازی اورانيوم از سوی ايران حداقل ِ درخواست ايالات متحده آمريکا در برنامه تشويق و تنبيه است. وی اضافه کرد اين طرز فکر که به عنوان بخشی از مجموعه مشوقها تضمينات امنيتی به ايران داده شود اصولاً مطرح نيست.

XS
SM
MD
LG