لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

ارتش آمريکا ميگويد تيراندازی روز دوشنبه سربازان در کابل دفاع از خود بود


پرزیدنت بوش به حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان قول داده است در مورد حادثه مرگبار ترافیک در کابل و تیراندازی که سربازان آمریکائی در آن شرکت داشتند، تحقیقات کاملی صورت گیرد.

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت رئیس جمهوری با آقای کرزی صحبت کرد و همدردی خود را با خانواده های کسانی که روز دوشنبه در کابل کشته شدند و نیز با مجروحین ابراز داشت و قول داد تحقیقات کاملی انجام شود.

ارتش آمریکا در افغانستان می گويد تحقیقات مقدماتی نشان می دهد سربازان آمریکائی روز دوشنبه در پی یک حادثه رانندگی مرگبار، که موجب براه افتادن شورش در مرکز کابل شد، برای دفاع از خود تیراندازی کردند.

سخنگوی نظامی آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری به نقل از پلیس افغانستان گفت در آن حادثه و شورش های بعدی، بيست تن جانسپردند وشصت نفر مجروح شدند. به گفته اين سخنگو حادثه زمانی روی داد که ترمز يک کاميون سنگين نظامی آمریکائی برید، راننده کنترل آنرا از دست داد و کامیون به چندین اتومبیل برخورد کرد. او گفت پس از این واقعه مهاجمين به سنگ پرانی پرداختند و نیروهای آمریکائی را تهدید کردند. گلوله هائی نیز از داخل جمعیت شلیک شد و سربازان برای دفاع از خود دست به اسلحه بردند.

سخنگو گفت هنوز بسیار زود است که گفته شود آیا سربازان بالای سر جمعیت تیراندازی کردند یا به داخل آن. برخی از شاهدان می گويند دیدند که سربازان به روی مردم آتش گشودند. پارلمان افغانستان در مصوبه ای از دولت خواسته است مسئولان حادثه را شناسائی و دستگیر کند.

XS
SM
MD
LG