لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

عفو بين الملل در مبارزه ای جهانی عليه سانسوراينترنتی ايران را هم سانسورگر شناخته است


عفو بين الملل عليه سانسور های اينترنتی و دولت هائی که ميخواهند جلوی گردش آزاد اطلاعات و اخبار را در اينترنت بگيرند، وارد مبارزه ای جهانی شده است.

اين گروه مدافع حقوق بشر امروز، يکشنبه، با انتشار اعلاميه ای خواستار آزادی تمامی ناراضيانی شد که برای ابراز عقيده سياسی در اينترنت، به زندان افتاده اند.

عفو بين الملل بويژه پرونده ژورناليست چينی، شی تائو را پيش کشيده است، که به اتهام دادن اسرار دولتی به خارجی ها به ده سال حبس محکوم شد. شی تائو ، برای فرستادن ای ميل به يک سايت اينترنتی طرفدار دموکراسی، که مقر آن در آمريکاست، گناهکار شناخته شد. ای ميل، حاوی جزئيات هشدارهائی بود که دولت چين به ژورناليست ها عليه انتشار فعاليت های طرفداران دموکراسی داده است. شی تائو ای ميل را از طريق شبکه ياهو فرستاده بود، و عفو بين الملل ميگويد شريک چينی ياهو مقامات چينی را از جزئياتی با خبر ساخت که به محکوميت شی تائو منجر شد.

عفو بين الملل همچنين از ويتنام، تونس، ايران، عربستان سعودی و مولداوی نيز به عنوان کشورهائی ياد کرده است که دولت هايشان مردم را برای ابراز عقيده در اينترنت به زندان می اندازند.

گوگل، که پيشتاز سيستم جستجوگری موضوع ها و مطالب منعکس در شبکه های اينترنتی محسوب ميشود ، برای ايجاد مانع در مورد جستجوی موضوع های مرتبط با تايوان ، تبت و دموکراسی در شبکه چينی خود، زير فشار قرار گرفته است.

مايکروسافت نيز برای همکاری با اسرائيل در مورد تعقيب يک افشاگر اتمی ، که دستور داشته است با روزنامه نگاران خارجی تماس نگيرد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

ياهو ميگويد هرگونه مجازاتی را برای فعالان و مدافعان آزادی ابراز عقيده در اينترنت تقبيح و محکوم ميکند. گوگل ميگويد حضورش در چين نهايتا مقامات آن کشور را وادار خواهد کرد که محدوديت های اينترنتی را کم کنند.

XS
SM
MD
LG